Jak powstaje przewodnik.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin

Jak powstaje przewodnik.

Post autor: Setaarius » 24 gru 2017, 20:26

Korzystam z ogólnodostępnych opisów i zapisów z obserwacji, które wyszukuje za pomocą wyszukiwarki Google bardzo rzadko wspierając się własnymi doświadczeniami, gdyż staram się trzymać ogólników (ze względu na dużą różnorodność dostępnych rodzajów sprzętów obserwacyjnych ich jakości, rodzaju i jakości okularów itd...), żeby stworzyć tylko zarys tego co można się spodziewać w danej wielkości aperturze. Informacje szczegółowe o obiektach czerpię z Stellarium, Wikipedii oraz wielu dodatkowych stron jak np. https://cseligman.com/text/atlas/ngc00.htm#ngcic. Zdjęcia głównie z zasobów NASA i różnych obserwatoriów astronomicznych. Szkice pochodzą z wyszukiwania grafik w Google, ale często z zasobów stron: http://www.deepsky-visuell.de/; http://www.graphitegalaxy.com/index.cgi ... tangc11000; https://celest1alsphere.wordpress.com/g ... d-by-type/. Większość szkicy pochodzi z obserwacji teleskopami 10-16 cali, a rzadko większymi lub mniejszymi. Mapy są tworzone w aplikacji Sky Chart.
Zapraszam do komentowania obiektów, opisywania własnych doświadczeń oraz dodawania nowych DS. Mam nadzieję, że jako całość będzie przydatnym narzędziem lub wsparciem obserwacyjnym, a przynajmniej ciekawym zestawieniem najjaśniejszych obiektów DS.
ATM AstroScope 14 cali, TeleVue Panoptic 24mm 68°, TeleVue Nagler 13mm 82°, Pentax XW SMC 7mm, Tele Vue Powermate 2,5x, Celestron SkyMaster 10x70mm, Bresser 10x50mm.

KrzysiekRajda
Site Admin

Re: Jak powstaje przewodnik.

Post autor: KrzysiekRajda » 24 gru 2017, 22:59

Bardzo dobra robota,na żadnym forum nie powstał taki przewodnik tak że podwójne gratulacje za włożoną w to prace.Takie opracowania znacznie ułatwią nam prace z teleskopami podczas spotkań obserwacyjnych oraz planowanie tych że obserwacji
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'',ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' modyfikowany, Intes MN 5'',Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SkyMaster Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin

Post autor: Setaarius » 24 gru 2017, 23:25

KrzysiekRajda pisze:
24 gru 2017, 22:59
Bardzo dobra robota,na żadnym forum nie powstał taki przewodnik tak że podwójne gratulacje za włożoną w to prace.Takie opracowania znacznie ułatwią nam prace z teleskopami podczas spotkań obserwacyjnych oraz planowanie tych że obserwacji
Dzięki.
Przydałoby się stworzyć też jakieś fajne mapy do tego przewodnika, ale to może kiedyś. No i jak będzie zakończony to spróbuję z tego stworzyć wersję pdf do druku wraz z mapami...ale to bardzo odległa przyszłość ;) Mam świadomość, że przewodnik ma wady, ale moim celem nie było stworzenie Almanachu czy wersji light NSOG tylko lekkiego wsparcia i zarysu na start...
ATM AstroScope 14 cali, TeleVue Panoptic 24mm 68°, TeleVue Nagler 13mm 82°, Pentax XW SMC 7mm, Tele Vue Powermate 2,5x, Celestron SkyMaster 10x70mm, Bresser 10x50mm.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin

Post autor: Setaarius » 25 gru 2017, 02:25

Uzupełniłem brakujące szkice w większości obiektów oraz dodałem informację z jakiej wielkości teleskopu pochodzi szkic.

PS - opisanie nowego obiektu od podstaw wraz z wszystkimi zdjęciami, mapami, szkicami, danymi itd... zajmuje minimum 30-40 minut do nawet 2h :D
Teraz czeka mnie zawierająca największą ilość obiektów wiosna i trochę mniej lato. W sumie pewnie jeszcze wyjdzie około 150 obiektów :D Dlatego to tak długo trwa i może się okazać, że z braku czasu nie skończę tego w przyszłym roku.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin

Post autor: Setaarius » 20 sty 2018, 13:38

Tak patrzę na segregator z wiosną który opisuję i zdecydowanie się nie wyrobię do końca wiosny. Może do końca lata z samą wiosną, chyba jednak najpierw zrobię lato, a wiosna będzie powstawać stopniowo do przyszłego roku...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin

Post autor: Setaarius » 05 mar 2018, 19:40

Dla tych, którzy czekają na Tom IV - Wiosna nie mam dobrych wieści. Po wstępnej kwalifikacji obiektów do przewodnika okazało się, że będzie zawierał około 150-200 obiektów co zajmie conajmniej pół roku zatem wiosna faktycznie pojawi się na kolejną wiosnę. Cześć obiektów będzie opisana w parach lub grupach jednak to tylko w niewielkim stopniu zmniejszy ilość czasu potrzebnego do wykonania całości. Możliwe, że zdecyduje zmniejszyć tą ilość do około 100 obiektów...wyjdzie w trakcie.
Czystego Nieba!!!

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin

Post autor: Setaarius » 03 wrz 2018, 12:37

Jakby ktoś chciał to będę drukował sobie te cztery przewodniki, które napisałem w formacie A4 i czarno-białej kolorystyce. Znalazłem drukarnię w Krakowie, która mi to wydrukuje za 5 groszy strona w tym też cena papieru, chyba, że ktoś ma lepsze dojścia to proszę o info. Jest tego około 1000 stron.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni