Jak powstaje przewodnik.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Jak powstaje przewodnik.

Post autor: Setaarius » 24 gru 2017, 20:26

Korzystam z ogólnodostępnych opisów i zapisów z obserwacji, które wyszukuje za pomocą wyszukiwarki Google bardzo rzadko wspierając się własnymi doświadczeniami, gdyż staram się trzymać ogólników (ze względu na dużą różnorodność dostępnych rodzajów sprzętów obserwacyjnych ich jakości, rodzaju i jakości okularów itd...), żeby stworzyć tylko zarys tego co można się spodziewać w danej wielkości aperturze. Informacje szczegółowe o obiektach czerpię z Stellarium, Wikipedii oraz wielu dodatkowych stron jak np. https://cseligman.com/text/atlas/ngc00.htm#ngcic. Zdjęcia głównie z zasobów NASA i różnych obserwatoriów astronomicznych. Szkice pochodzą z wyszukiwania grafik w Google, ale często z zasobów stron: http://www.deepsky-visuell.de/; http://www.graphitegalaxy.com/index.cgi ... tangc11000; https://celest1alsphere.wordpress.com/g ... d-by-type/. Większość szkicy pochodzi z obserwacji teleskopami 10-16 cali, a rzadko większymi lub mniejszymi. Mapy są tworzone w aplikacji Sky Chart.
Zapraszam do komentowania obiektów, opisywania własnych doświadczeń oraz dodawania nowych DS. Mam nadzieję, że jako całość będzie przydatnym narzędziem lub wsparciem obserwacyjnym, a przynajmniej ciekawym zestawieniem najjaśniejszych obiektów DS.

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Jak powstaje przewodnik.

Post autor: KrzysiekRajda » 24 gru 2017, 22:59

Bardzo dobra robota,na żadnym forum nie powstał taki przewodnik tak że podwójne gratulacje za włożoną w to prace.Takie opracowania znacznie ułatwią nam prace z teleskopami podczas spotkań obserwacyjnych oraz planowanie tych że obserwacji
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Jak powstaje przewodnik.

Post autor: Setaarius » 24 gru 2017, 23:25

KrzysiekRajda pisze:
24 gru 2017, 22:59
Bardzo dobra robota,na żadnym forum nie powstał taki przewodnik tak że podwójne gratulacje za włożoną w to prace.Takie opracowania znacznie ułatwią nam prace z teleskopami podczas spotkań obserwacyjnych oraz planowanie tych że obserwacji
Dzięki.
Przydałoby się stworzyć też jakieś fajne mapy do tego przewodnika, ale to może kiedyś. No i jak będzie zakończony to spróbuję z tego stworzyć wersję pdf do druku wraz z mapami...ale to bardzo odległa przyszłość ;) Mam świadomość, że przewodnik ma wady, ale moim celem nie było stworzenie Almanachu czy wersji light NSOG tylko lekkiego wsparcia i zarysu na start...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Jak powstaje przewodnik.

Post autor: Setaarius » 25 gru 2017, 02:25

Uzupełniłem brakujące szkice w większości obiektów oraz dodałem informację z jakiej wielkości teleskopu pochodzi szkic.

PS - opisanie nowego obiektu od podstaw wraz z wszystkimi zdjęciami, mapami, szkicami, danymi itd... zajmuje minimum 30-40 minut do nawet 2h :D
Teraz czeka mnie zawierająca największą ilość obiektów wiosna i trochę mniej lato. W sumie pewnie jeszcze wyjdzie około 150 obiektów :D Dlatego to tak długo trwa i może się okazać, że z braku czasu nie skończę tego w przyszłym roku.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Jak powstaje przewodnik.

Post autor: Setaarius » 20 sty 2018, 13:38

Tak patrzę na segregator z wiosną który opisuję i zdecydowanie się nie wyrobię do końca wiosny. Może do końca lata z samą wiosną, chyba jednak najpierw zrobię lato, a wiosna będzie powstawać stopniowo do przyszłego roku...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Jak powstaje przewodnik.

Post autor: Setaarius » 05 mar 2018, 19:40

Dla tych, którzy czekają na Tom IV - Wiosna nie mam dobrych wieści. Po wstępnej kwalifikacji obiektów do przewodnika okazało się, że będzie zawierał około 150-200 obiektów co zajmie conajmniej pół roku zatem wiosna faktycznie pojawi się na kolejną wiosnę. Cześć obiektów będzie opisana w parach lub grupach jednak to tylko w niewielkim stopniu zmniejszy ilość czasu potrzebnego do wykonania całości. Możliwe, że zdecyduje zmniejszyć tą ilość do około 100 obiektów...wyjdzie w trakcie.
Czystego Nieba!!!

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Jak powstaje przewodnik.

Post autor: Setaarius » 03 wrz 2018, 12:37

Jakby ktoś chciał to będę drukował sobie te cztery przewodniki, które napisałem w formacie A4 i czarno-białej kolorystyce. Znalazłem drukarnię w Krakowie, która mi to wydrukuje za 5 groszy strona w tym też cena papieru, chyba, że ktoś ma lepsze dojścia to proszę o info. Jest tego około 1000 stron.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości