Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Post autor: midimariusz » 20 sty 2024, 11:42

Gwiazdozbiór Łabędzia obfituje w bardzo dużą ilość asteryzmów. Dlatego podzieliłem to na kilka części.

Prawie wszystkie asteryzmy stąd widziałem, ale na zdjęcia trzeba będzie poczekać do lata.


1. Wiatrak / Szyja Emu
2. Głowa Konia / M39
3. Podkowa
4. Mały Orion
5. Fajka z pianki morskiej

6. Złamany Pierścień / Pierścień Wróżki / Łuk Chaple’a

7. Mała uśmiechnięta twarz

8. Laska
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Post autor: midimariusz » 20 sty 2024, 11:44

1. Wiatrak / Szyja Emu



Gwiazda odniesienia: b1 Cyg/ 29 Cyg

Średnica: 30’



Widok ogólny:
Obrazek

Pochowana głęboko w Drodze Mlecznej to grupa gwiazd, które wyglądają mniej więcej tak, jak łopatki od wiatraka. Zalecana co najmniej Lornetka 80 mm przy 16–20x. Do obserwacji tego słabego, półstopniowego zgrupowania gwiazd zaleca się jednak użycie teleskopu. Niektórzy twierdzą, że wygląda jak poruszająca się brzeszczot piły tarczowej. Dzięki temu ciekawemu kształtowi wyobraźnia może szaleć. Najjaśniejszą gwiazdą w grupie jest 29 Cyg o jasności 5,5 mag. Dużo jasnych gwiazd w okolicy sprawią, że znalezienie tego asteryzmu będzie hitem. Wygięty wentylator jest łatwy do wizualizacji.

Obrazek

Obrazek

Szyja Emu



To inna nazwa tego asteryzmu. Bierzemy pod uwagę tylko dwa ramiona wiatraka.

Znajduje się w gromadzie otwartej Dolidze 3. Gwiazdy w tym asteryzmie

mają jasność 9mag i są niebiesko-białe, z wyjątkiem 1 gwiazdki na szyi: ta jest czerwona.

Poszukiwania zaczynamy od gwiazdy Albireo.

Przesuń się o 2,5° w kierunku Albireo do gwiazdy 34 Łabędź.

Następnie jedziesz 1,5° w tym samym kierunku do 29

Gwiazdozbiór Łabędzia. Ta gwiazda oznacza ogon Czerwonego

Szyjkowy Emu.

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Post autor: midimariusz » 20 sty 2024, 11:44

2. Głowa Konia / M39



Średnica: 2 stopnie



Uwielbiam gromady otwarte ze względu na ich atrakcyjny wygląd od kropki do kropki i M 39 widziana przy małej mocy jest dobrym tego przykładem. Przy dużej mocy gromada ta wygląda jak plama gwiazd. Najpierw zobaczyłem tę gromadę otwartą jako bukiet kwiatów lub miotełkę z piór. Kilku młodych ludzi powiedziało, że wygląda, jak głowa konia i kawałek szyi. Ostatnia jasna gwiazda znajduje się na lewo od gromady, to jest nos konia. Najbardziej wysunięta na północ gwiazda na zdjęciu to wierzchołek uszu i pięć gwiazdek na dole po prawej stronie zdjęcia to szyja.

M39 jest łatwa w lornetce 30–50 mm przy 16x. Wszystkie gwiazdki konturowe

formują głowę konia. Jak zwykle w przypadku gromad otwartych, zarys gwiazd

formują wzór, a pozostałe gwiazdki wewnątrz wzoru zostaną wypełnione. M 39 jest widoczny w każdym mały szukacz, podążając za gwiazdą 58 Cyg do gwiazdy 62 Cyg, a następnie do 61 Cyg

Posiada rozmiar 2 stopni.
Obrazek

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Post autor: midimariusz » 20 sty 2024, 11:45

3. Podkowa



Gwiazda odniesienia: 63 Cyg / f2 Cyg

Średnica: 36’



Mapa ogólna:
Obrazek

Podkowa w Łabędziu to asteryzm w kształcie litery U i rozmiarze około 20’. Jest kilka gwiazd podwójnych w Podkowie. Gwiazdy posiadają jasność 7 -8 mag. Obserwuj ten asteryzm małymi

teleskopami przy znacznym powiększeniu.

Obrazek

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Post autor: midimariusz » 20 sty 2024, 11:46

4. Mały Orion



Ten asteryzm składa się z 7 gwiazdek i wygląda jak gwiazdozbiór Oriona. Ze względu na swój rozmiar Mały Orion jest najlepiej widoczny w lornetce lub małym teleskopie. Asteryzm znajduje się trzy stopnie w dół pod gwiazdą Deneb, tuż obok NGC 7000 (okolice Zatoki meksykańskiej). Dostrzegłem nawet M42. Warto ją zobaczyć. To jeden z moich ulubionych asteryzmów. Zawsze jak oglądam NGC 700, to przy okazji zahaczam o Oriona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Post autor: midimariusz » 20 sty 2024, 11:47

5. Fajka z pianki morskiej



Ten asteryzm w Łabędziu ma kształt rury/fajki. Ponieważ zawiera kilka słabszych gwiazd, jest to możliwe najlepiej obserwować fajkę piany morskiej przez większymi teleskopy. Znajduje się 2,6° na północny zachód od gwiazdy 15 Vul, znajdziesz tam gromadę NGC 6834.

Możesz znaleźć rurkę z pianki morskiej 3/4° na północny zachód od tej gromady. Jest to dość słaby i trudny asteryzm do wyłowienia. Wymaga dużo cierpliwości.

Obrazek

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Post autor: midimariusz » 20 sty 2024, 11:48

6. Złamany Pierścień / Pierścień Wróżki / Łuk Chaple’a



Jest tu asteryzm zwany Pierścień Wróżki, znany również jako Łuk Chaple’a. Asteryzm zawiera dużo gwiazd podwójnych. Cztery jasne pary tworzą północno-zachodni dziób rzeki. Pierścień uzupełnia kilka słabszych dubletów. W pośrodku tego klejnotu błyszczy kilka gwiazd. I trudno jest znaleźć ten asteryzm, ponieważ tam w tym obszarze widać wiele gwiazd. Zwany także, jako Pierścień Wróżki. Nazwa Łuk Chaple’sa brzmi bardziej odpowiednio ze względu na swój kształt. Wygląda to bardziej jak łuk niż pełny pierścień. Asteryzm znajduje się 1,6° na zachód od Mgławicy Półksiężyc NGC 6888.

Obrazek

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Post autor: midimariusz » 20 sty 2024, 11:48

7. Mała uśmiechnięta twarz



Następny asteryzm jest w kształcie uśmiechniętej twarzy. Znajduje się na północnym zachodzie w konstelacji Gwiazdozbiór Łabędzia. Jest oddalony o 3.5 stopnia od gwiazdy omikron Cyg i 2 stopnie od gwiazdy Al Fawaris (Delta Cyg). Składa się z 5 gwiazdek tworzących twarz

o magnitudzie od 6 do 8 na obszarze 1,4 stopnia. Oczy są ukształtowane przez dwie gwiazdy

na zachód od asteryzmu. Istnieje inny asteryzm o tej nazwie w Woźnicy.
Obrazek

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Post autor: midimariusz » 20 sty 2024, 11:49

8. Laska



Gwiazda odniesienia: HD 225967

Średnica: 12’



Jest to bardzo mały asteryzm złożony ze słabych gwiazd 10-11 mag. Dziesięć gwiazd układa się w kształt laski. Przeznaczona dla teleskopów z dużym powiększeniem. Niezbędny do odnalezienia będzie program typu planetarium. Asteryzm raczej mało ciekawy.

Obrazek

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Asteryzmy (Cyg) Łabędź

Post autor: midimariusz » 20 sty 2024, 11:50

Po pobrania plik do Sky Safari z asteryzmami.
Asterism Multiple (5).skylist
(160.9 KiB) Pobrany 19 razy
Mój blog

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 323 gości