Strona 1 z 1

M4 (NGC 6121, Oko Kota, Cat's Eye Globular Cluster)

: 28 sty 2018, 16:29
autor: Setaarius
NGC 6121 to gromada kulista. Okres najlepszej widoczności przypada końcem wiosny w okolicach północy i latem tuż po zachodzie słońca. Najwyżej nad horyzontem wznosi się w dniu 21-ego czerwca. Wielkość gwiazdowa wynosi 5,90 mag, a jasność powierzchniowa to około 12,71 mag. Rozmiary gromady dla obserwacji to 36 minut łuku co oznacza, iż w obserwacjach jest prawie dwukrotnie większa od M13. Odległość jaka dzieli ją od nas została oszacowana na około 7 tysięcy lat świetlnych co czyni ją najbliższą nam gromadą kulistą. Obiekt znajduje się w gwiazdozbiorze Skorpiona (Scorpius). Załączony szkic wykonany na podstawie obserwacji 3 i 8 calowym teleskopem.

Szczegółowa lokalizacja to: Rektascensja 16 h 23,6 m, Deklinacja -26° 31′.

Rozmiar obiektu: duży

Jasność obiektu: bardzo jasny

Struktura obiektu: dość luźna, w pewnym stopniu skoncentrowana w kierunku jądra, które charakteryzuje lekko wydłużony kształt przypominający poprzeczkę

Obserwacje: Obiekt łatwy do odnalezienia gdyż leży w pobliżu Antaresa (Wielkość gwiazdowa 1,05 mag) jednak będzie sprawiał problemy w obserwacjach w naszej szerokości geograficznej ze względu na niskie położenie nad horyzontem. Obserwacje warto prowadzić ze szczytów górskich z odsłoniętym kierunkiem południowym. W innym położeniu geograficznym obiekt dostrzegalny gołym okiem, u nas wystarczy mała lornetka. Teleskop 5-6 cali pokaże piękny łańcuch gwiazd w okolicach centrum przypominający przymrużone kocie oko. W 12-14 calowym teleskopie ujrzymy setki gwiazd o jasnościach z przedziału 11-15 mag.