Zakupiłem Newtona no name 150/750 i chce powoli modernizować ten chiński wynalazek


-------------------
MaPa
Czy badałeś obecna dokładność wykonania ?
Wiem ze można założyć ze ten masowy produkt nie grzeszy jakością tylko co w tym wypadku będzie oznaczało poprawienie jakości ?
Ciekawe podejście które zupełnie rozumiem pomimo jak wspomniałeś kosztów które dorównują cenie obecnego. Z ciekawością będę obserwował postępy jeśli zamierzasz je publikować.
-----------------
bolid25
Człowiek który się będzie zajmował moimi lustrami,ma wszystko co potrzebne by pomierzyć optyke nawet z powłokami aluminium.Zazwyczaj jak stwierdza optyka chińska wykonana jest z dokładnością 1/6L,po zabiegu lustro główne będzie miało dokładność minimum 1/16L ,czyli o wiele,wiele lepiej co ma znaczenie podczas obserwacji przy dużych powiększeniach.Oczywiście będe cały czas publikował na forum efekty modernizacji teleskopu.Jak widać za niewielkie pieniądze kupując np takiego nostrusa,czy optisana po niewielkiej modernizacji można mieć naprawde wartościowy optycznie teleskop.
-------------------
jimix
cytat:
"Zazwyczaj jak stwierdza optyka chińska wykonana jest z dokładnością 1/6L,po zabiegu lustro główne będzie miało dokładność minimum 1/16L"
Ciekawe, do tej pory pisali że lustra które wykonują Chińczycy 150/750 za 300 zł(SW), to 1/3 lambda (tylko obietnica)

Chłopie

------------------
Mitek
No to wychodzi szydło z worka, epsylonów nie rozdzieliło mu lustro fi 200mm

------------------
Zbyszek
Z telepami co mialem do czynienia / a bylo tego troche / nigdy nie trafilem na egzemplarz o wadliwych lustrach . Zawsze to wina montazu telepa, krzywego wyciagu, tuby itp.
Jak nie rozdzielasz epsylonow w Lutni to musisz skolimowac telep od podstaw i sprawdzic po kolimacji czy srodek LW czyli otwor w pajaku , jego odbicie w LG i srodek LG sa w jednej osi .
NIe dawal bym do zniszczenia fabrycznego napylania lustra . Duzo mozna poprawic mocujac lustro z wlasciwymi luzami , zwykle jest za mocno mocowane .
Moje 1 lustro mialem aluminiowane bez utwardzenia , wytrzymalo 3 lata bo zima woda do niego nakapala , to samo lustro napylone z utwardzeniem wytrzymalo z pol roku , teraz mam po poprawce ale planety juz nie te co przedtem. Niepotrzebnie nie dawaj do aluminizacji .
-----------------------
Charon X
Te Synty mogły tez być rozkolimowane. Aż tak źle być nie może. Chociaż szczerze mówiąc nie sprawdzałem nigdy tych epsilonów. Zreszta jak było aż tak źle to pewnie nawet kulistych by nie rozdzielało
------------------
bolid25
Zbyszku miałem kilka modeli teleskopów U,których lustra napylane też były w Polsce.Wszystkie modele miały idealne powłoki aż do czasu ich sprzedaży.Myśle że warto poświęcić powłoki fabryczne dla jakości lustra,uważam że nowe powłoki również nię będą dużo gorsze.Zaznaczam że traktuje to wszystko jako zabawe i eksperyment.
------------------
Zbyszek
To moze doloz z 100 zl i nowe lustro ktos od podstaw zrobi ?
Zawsze bedzie chinskie w rezerwie .
Z napylaniem bywa roznie . Znam kilka wpadek , a jak sa wpadki to napylanie niekoniecznie musza byc OK . Jak tak trafisz co zrobisz?
Reklamacje gdy Al za grubo, nierowno to kto zauwazy czy przyjmnie ?
Najprosciej jak Al zlazi .
-------------------------
Mitek
To ja pierwsze słyszę o wpadkach z napylaniem, to może nawet doprowadzić do rezygnacji z budowy dla mnie teleskopu Newtona bo jak coś buduję to nie męczę się po to aby teleskop posłużył na kilka lat tylko na całe życie.
Albo umiemy napylać i mamy dobry sprzęt albo nie robimy tego wcale.
--------------------
bolid25
Pozostaje nadal przy eksperymencie. Kupowanie nowego lustra mija się z clem z powodu kosztów,które chce zredukować do minimum.Chce zrobić coś jakościowego jak najmniejszym kosztem.
Lustro można zawsze wysyłać do napylenia nowej warstwy aluminium co 1-2 lata w zaleznosci od potrzeby.Kosztuje to przysłowiowe pare groszy dla zwierciadeł o małej średnicy.
****
Okazało się że zamocowanie do oryginalnego tubusa wyciągu 2" jest niemożliwe, stary wyciąg osadzony jest za blisko obejmy przedniej części tubusa.Dodatkowo gdy zdejme przednią obejme tubusa wraz z pająkiem nie mam już miejsca na powiększenie otworu i zamocowanie nowego wyciągu.Postanowiłem wykonać nowy tubus z kawałaka rury PCV o średnicy 20cm.Niestety nie ma mniejszych średnic,a chciałem wykorzystać całą oryginalną cele.Będe jednak musiał podstawe celi wykonać od podstaw,a reszte fabrycznej wykorzystać.Następnym problemem jest lusterko wtórne.Wydaje mi się że jest za małe do wyciągu 2".Mam pytanie jaka minimalna średnica LW wystarcza do obsługi 2 calowego wyciągu???Troche więcej problemów wynikło z tymi przeróbkami niż mi się wczesniej wydawało

------------
staszekpapis
W tym momencie to już nie jest poprawka chińszczyzny a budowa nowego teleskopu z wykorzystaniem poprawionego chińskiego LG.
Zobacz na jaką wysokość wyrzucone było ognisko przy starym
wyciągu.Jerzeli poszerzysz otwór o 20mm w strone LG morzesz jeszcze uratować tube i przywrócić sens przeróbce jak w tytule. Wszystko przelicz na spokojnie a może jest możliwość cofnięcia LG np na śrubach kolimacyjnych o10mm i drugie 10 mm na tubusie?.
Druga sprawa ,jeżeli uda Ci sie uratować tube nie kupuj tandetnego wyciągu lepiej dołóż i kup coś lepszego.
W pierwszym poście wyczytałem , że chcesz wykorzystać go do astro-foto więc ognisko będziesz musiał mieć wyrzucone wysoko . Nie rezygnuj zbyt szybko ze starej tuby .
------------------
bolid25
Obawiam się że nie da się zabardzo nic zrobić tym tubusem.Chińczycy oszczędzali na wszystkim
Oczywiście chodziło mi o minimalny rozmiar LW
----------------------
staszekpapis
Minimalnych rozmiarów nie ma , są tylko właściwe w zależności od potrzeb .
-wizual 40mm będzie wystarczające
-asrtro-foto 45-50mm.
--------------------
bolid25
Chyba raczej zostawie wyciąg 1,25,oraz stary tubus.Dam tylko lustra do poprawy i wykorzystam teleskop do wizuala.Mam jeszcze pytanie:czy w wizualu ma wpływ na obraz oraz ilość dochodzącego światła do okularu rodzaj wyciągu(1,25 czy 2"),oczywiście po za brakiem możliwości wykorzystania 2" akcesoriów????
-----------------
staszekpapis
Przy ogniskowej 750mm wykorzystasz własciwie wszystkie okulary ze stopki,a wyciąg 1,25 w zupełnosci spełni swoje zadanie.
------------------
MaPa
Zanim przerobiłem swoj bawiłem sie w wizualna. Używałem LVW 22, 13, 8 LV5. Wszystkie miały swoje zastosowanie i absolutnie wystarczały. 22 traktowałem jako szerokokatny. Nie mialem trudnosci ze znajdowaniem objektow przy dodatkowym zastosowaniu szukacza 6x30.
-------------------
bolid25
Własnie MaPa wystarczyło tuby na zamocowanie nowego wyciągu??w którą strone przesówałeś otwór?? jakie wymiary ma nowe LW?
--------------
Mapa
Wystarczyło - żadnych nowych elementów ( oprócz wyciągu oczywiście)
---------------
bolid25
Jednak zdecydowałem się na poprawe lustra głównego,oraz wymiane wtórnego ponieważ okazało się za małe.Podczas obserwacji bez okularu w lusterku wtórnym nie mieści się widok całego lustra głównego



----------------------
MaPa
Lusterko wtórne należy wysunąć troszkę w stronę wylotu i już będziesz widział całe lustro główne z tym, że ognisko wypadnie bliżej tubusa.
--------------------
acubenes
To nie najlepszy pomysł gdyż oś stożka ogniskowej nie będzie trafieć w środek w wyciągu więc musisz zkorygować to LW lekko zaginając srożek ogniskowej do środka a wtedy oś stożka ogniskowej nie będzie równoległa z osią środka wyciągu . Wniosek z tego prosty zapomnij o dobrze skolimowanym teleskopie .
Poszukaj na forum tematu OFF SET tam sporo pisze.
-------------------
bolid25
Już zdecydowałem o wymianie LW na lusterko o średnicy 40mm.Zmierze grubośc starego oraz nowego gdyż nowe napewno będzie troche grubsze,a następnie zfrezuje mocowanie LW o wynik który wyjdzie.Nie ma co kombinować trzeba się trzymać prostych skutecznych metod

***
Dziś miałem okazje troche popatrzeć przez Newtona na saturna,niestety okazało się że teleskop jest bardzo rozregulowany.Po kolimacji sprawdziłem z grubsza jakie daje obrazy.Okazało się że całkiem niezłe ale dopiero po ręcznej figuryzacji i wymianie LW będe mógł powiedzieć czy coś zmieniło się na lepsze.Narazie wyjołem lustra i spakowałem do wysyłki.LW okazalo się troszke małe 35mm po zmierzeniu suwmiarką.Jak twierdzi sztaszekpapis do wizuala potrzebuje minimum 40mm,i to by się zgadzało po obserwacji odbicia LG w LW.
***
Po oględzinach lustra przez specialiste okazało się że lustro jest sferyczne a nie jak myślałem paraboliczne.Lustro jest już po parabolizacji w fazie wykończenia.Wszystko jest więc na dobrej drodze aby optyka dwała bardzo dobre obrazy

------------------
jimix
Jeżeli uwierzyć że lustro było sferą (w co trudno) przy tych parametrach, to korzystając ze wzoru Maksutova, jego dokładność wynosiła 1 lambda.

Przekładając na wrażenia wizualne obraz ostry w porywach do 40x; więc już wiadomo skąd biorą się zabobony że refraktor lepszy do planet.

----------------
bolid25
Dopieszczone lustro główne oraz nowe lusterko wtórne 40mm już do mnie jedzie


***
Optyka już u mnie jest

***
Wreszcie udało się zakończyć prace i przetwstować teleskop.Poprawione optycznie poprzez ręczną figuryzacje zostało lustro główne,wymienione lusterko wtórne na większe,wymienione zotało również mocowanie lusterka wtórnego,pod które podłożona została płytka szklana w kształcie elipsy.Wykonałem mały test na Jowiszu podczas dobrego seeingu.Teleskop daje teraz bardzo dobre ostre obrazy.Na Jowiszu zaobserwowałem pasy z drobnymi stróktórami wewnątrz nich.Gwiazdy wyglądają jak igiełki co potwierdza wysoką jakość optyki oraz trafność pomysłu.W najbliższym czasie przetestuje dokładniej możliwości teleskopu i podziele się nimi na forum.Cena modernizacji teleskopu wyniosła 160zł. A tak wygląda nowe lusterko wtórne z mocowaniem własnej produkcji:


----------------
Janusz P.
Prace raczej nie zakończone bo pająk nie wyczerniony i spokojnie tak ze 3x za gruby

---------------
bolid25
Luterko wtórne ma średnice mniejszą 40mm.Jeśli chodzi o pająk to fakt trzeba coś z tym zrobić.Prawdopodobnie przerobie stary, a grube pręty zastąpie cieńkimi blaszkami.
***
figuryzacja lustra głównego i wymiana LW to koszt 150zł,lustro ma teraz dokładność gwarantowaną 1/16 l
---------------