Czytnik E-Book w Astronomii

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Czytnik E-Book w Astronomii

Post autor: Midnight9999 » 20 kwie 2022, 01:16

Czytając dzisiaj o gromadzie M13 trafiłem na bardzo ciekawe informacje o niej. Na przykład, że niektóre gwiazdy w tej gromadzie są bliżej pomiędzy sobą niż Saturn od Słońca! Nie wiem jak Wy macie ale ja zupełnie inaczej patrzę na obiekty jak znam o nich jakieś ciekawostki. Nie raz jedna gwiazdka, drobny, świecący punkt z odpowiednią wiedzą może wydawać się dużo ciekawszy, warty częstszego spoglądania.
Naszła mnie więc myśl, żeby może na obserwacje zabierać ze sobą poradniki/przewodniki które posiadam. Mam całkiem sporą kolekcję w formie PDF. Spojrzałem więc na kilka z nich i... zonk, bo np poradnik Hershel vol I to 400 stron! Zabranie ze sobą więc dużej wiedzy wiąże się z duża wagą... Widziałem, ze amerykanie biorą na obserwacje takie biblioteki ale ja mam dosyć noszenia akcesoriów teleskopowych :lol: Tablety, nawet z matrycą OLED też będą świecić, PDF nie są gotowe do wyświetlania w trybie czerwonym. Pomyślałem więc o czytniku E-book. W sumie chodzi o zwiększanie jakości obserwacji a adaptacja wzroku to jednak podstawa. Czytniki e-book nie świecą w ogóle, można sobie je podświetlać czerwoną latarką i czytać jak zwykły papier. Są wersje z bardzo dużymi wyświetlaczami rzędu 10.3" np BOOX Note Air2. Można spokojnie upakować tam wszystkie książki i sobie spokojnie czytać w trakcie obserwacji.
Wydaje mi się, że mając taki zestaw z listami Sky Safari oraz pełnym przewodnikiem z opisami można by wejść na zupełnie nową jakość obserwacji.

Czy próbował ktoś z Was takiego rozwiązania? Co o tym sądzicie?

11115[ 11118[

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Czytnik E-Book w Astronomii

Post autor: Setaarius » 20 kwie 2022, 21:52

Nie przyszło mi do głowy, pomysł nie jest zły, jeżeli samo będzie czytać to już będzie idealnie 8-)

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Czytnik E-Book w Astronomii

Post autor: midimariusz » 20 kwie 2022, 22:21

Córka ma podobnego ebooka. Dla mnie osobiście jest to niewygodne i dość wolno dziala. Zajmuje to za dużo czasu.

Więc dałem sobie spokój z e-bookiem.

Za to przeglanie plikow txt w trybie nocnym komórce z opisem jest dla wystarczająco szybkie i wygodne . Innych formatow nie próbowałem.
Mój blog

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Czytnik E-Book w Astronomii

Post autor: Midnight9999 » 20 kwie 2022, 23:55

Setaarius pisze:
20 kwie 2022, 21:52
Nie przyszło mi do głowy, pomysł nie jest zły, jeżeli samo będzie czytać to już będzie idealnie 8-)
Ty to mówisz do śmiechu ale to byłby super pomysł.
Taka aplikacja przewodnik astronomiczny.

Taki projekt:
Malutki przewodnik drukowany na konkretny miesiąc na odpowiednią lokalizację geograficzną, o konkretnej tematyce z aplikacją z nagraniami co opowiada o tych obiektach.
Masz np 10 obiektów, ustawiasz obiekt, patrzysz se na niego, kilkasz w apce i apka Ci opowiada o nim oraz o ciekawostkach z nim związanymi.
Choć raczej rynek za mały żeby zysk był... Ale gdyby było to fajnie zrobione to może....
Kurde mogłem się jednak uczyć tego programowania jak był czas 22255[

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Czytnik E-Book w Astronomii

Post autor: Midnight9999 » 20 kwie 2022, 23:56

midimariusz pisze:
20 kwie 2022, 22:21
Córka ma podobnego ebooka. Dla mnie osobiście jest to niewygodne i dość wolno dziala. Zajmuje to za dużo czasu.

Więc dałem sobie spokój z e-bookiem.

Za to przeglanie plikow txt w trybie nocnym komórce z opisem jest dla wystarczająco szybkie i wygodne . Innych formatow nie próbowałem.
Dzięki za odpowiedź, czyli jednak ktoś próbował. Pomyślę nad czymś innym w takim razie.

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Czytnik E-Book w Astronomii

Post autor: midimariusz » 21 kwie 2022, 20:28

Z tego co czytałem to na ogół koledzy czytają książki z informacjami o oglądanych obiektach, ale w domu bezpośrednio po obserwacji.

Ja czytam informacje przy obserwacji, ale sam przygotowuje opisy w plikach tekstowych.

Może komuś będzie wygodniej taszczyć książkę, czy czytnik ebook.
Najlepiej samemu popróbować i wyrobić sobie samemu zdanie.
Mój blog

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości