Moje podsumowanie 2021 roku

Maciej_Cz
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2021, 10:03

Moje podsumowanie 2021 roku

Post autor: Maciej_Cz » 23 gru 2021, 11:24

Witam Wszystkich,
Chcę w tym wątku zgrubnie podsumować rok 2021 z perspektywy ilości i jakości moich sesji obserwacyjnych.
Rok 2021 zaczął się dla mnie nad wyraz dobrze. Na giełdzie Astromaniaka zakupiłem okazjonalnie swój dawno wyczekiwany
w miarę długi refraktor SW 102/1000. Zaraz po tym dokupiłem do niego montaż AZ4.
W latach poprzednich udawało mi się z wielkim trudem wykonywać maksymalnie 20 sesji obserwacyjnych rocznie.
Za to rok 2021 był dla mnie szalony. Naliczyłem 45 sesji udokumentowanych wpisami na forum AM i co najmniej 6,
o których pamiętam, a których nie opisywałem na forum.
Pierwsze cztery miesiące użytkowania "nowego" refraktora upłynęły pod znakiem testów na Plato.
Skupiłem się przede wszystkim na sprawdzeniu możliwości obserwacyjnych refraktora z przysłoniętym obiektywem do 50mm.
Co wypadkowo dawało światłosiłę f/20. A wszystko to przez dwóch forumowych Kolegów - Okroja i JSC, oraz dwóch kolejnych
forumowiczów z CN - Thomasa Jensena i Alexandra Kupco. Żeby się nie rozpisywać za dużo powiem tylko tyle, że jestem bardzo
miło zaskoczony tym co pokazał mi taki teleskop.
Wiosna upłynęła pod znakiem obserwacji jaśniejszych galaktyk z katalogów Messiera i NGC.
Wraz ze zbliżającym się latem obmyślałem taktykę do projektu obserwacji maleńkich ale bardzo jasnych mgławic planetarnych.
Projekt zapowiadał się bardzo obiecująco i kilka planetarek przepatrzyłem bardzo wnikliwie, ale projekt upadł wraz z nadchodzącym Jowiszem.
Jedna noc, a w zasadzie poranek, zmieniła cały mój plan obserwacyjny na koniec wiosny i lato. Przesiedziałem całą noc intensywnie obserwując Jowisza i Saturna. Od tej pory, w zasadzie prawie każdą noc obserwacyjną spędzałem już tylko na tych dwóch obiektach.
Wpadłem w jakiś szał obserwacyjny. W końcówce czerwca, cały lipiec i sierpień miałem po trzy/cztery noce obserwacyjne w tygodniu.
Pogoda na Lubelszczyźnie była wspaniała prawie przez całe lato. Odważyłem się i wykonałem kilka szkiców Jowisza.
Niestety nadszedł wrzesień, dzieciaki poszły do żłobka i przedszkola i zaczęły się choroby, co przerwało ten morderczy ciąg obserwacyjny.
Może to i dobrze, bo po tym mocnym maratonie obserwacyjnym odczuwałem już potężne zmęczenie.
Dodatkowo bardzo mnie zmęczyła ta cała dziwna atmosfera na forum AM. Przez kilka miesięcy starałem się dzielić
swoimi mikrorelacjami w wątku obserwacyjnym. Widać było, że forumowicze wzajemnie się napędzali
do pisania swoich relacji podczas obserwacji. Aż tu nagle coś się zmieniło...
Zerknąłem ostatnio w tamten wątek. Od września przybyło dosłownie tylko kilka wpisów...
Cieszę się, że mnie przygarnęliście na tym forum.
Na ten czas odpoczynku od obserwacji wymyśliłem sobie maleńki ATM, budowa zestawu do testowania optyki
przy pomocy siatki Ronchi - Double-Pass Autocollimation Test. Cały zamysł jest gotowy, skompletowałem elektronikę i wydrukowałem siatkę Ronchi.
Jednak na razie zabrakło sił i czasu.

Teraz zbliża się nowy rok. Dzięki Krzyśkowi (Bolidowi) i Mateuszowi F. mam nowy cel, budowa planetarnego teleskopu Newtona 150mm ~f/8.
Mam nadzieję, że ten nadchodzący 2022 rok będzie tak samo astronomicznie zwariowany jak 2021.

Zachęcam Was wszystkich do podzielenia się Waszymi rocznymi podsumowaniami.
SW102 f/9.8, ATM AR60 f/13.3, AR90s f/5.6, 10x50, AZ4, AZ Nano

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Moje podsumowanie 2021 roku

Post autor: Setaarius » 23 gru 2021, 12:01

Cześć.

Dzięki za ten post. Fajne podsumowanie. 22284[

Liczę, w tym roku na Twoje relacje z obserwacji na naszym forum 8-)

Maciej_Cz
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2021, 10:03

Re: Moje podsumowanie 2021 roku

Post autor: Maciej_Cz » 23 gru 2021, 12:47

Dzięki za miłe słowa. Planów jest sporo, bo dwa projekty ATM (Newton i DPAC) w drodze i mam nadzieję, że będę relacjonował efekty mojej pracy.
A i planety w tym roku idą w górę to będzie na co patrzeć.
SW102 f/9.8, ATM AR60 f/13.3, AR90s f/5.6, 10x50, AZ4, AZ Nano

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Moje podsumowanie 2021 roku

Post autor: Midnight9999 » 23 gru 2021, 13:18

Super podsumowanie. Bardzo fajnie się czytało! :)
Pozdrawiam i życzę powodzenia z przyszłymi projektami! :)

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Moje podsumowanie 2021 roku

Post autor: midimariusz » 23 gru 2021, 14:52

Dzieki za podsumowanie. 22232[
45 sesji to mega dużo 22284[
Ja tylu nigdy nie miałem....
Mój blog

Maciej_Cz
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2021, 10:03

Re: Moje podsumowanie 2021 roku

Post autor: Maciej_Cz » 23 gru 2021, 15:07

Dzięki Mariusz.
No w tym roku sprzyjało mi to, że we wtorki i w piątki pracowałem zdalnie z domu.
Dzięki temu mogłem być niewyspany i nikt tego nie widział.
Mam trójkę dzieciaków, chłopak już 5 lat i dwie córeczki bliźniaczki 1,5 roku.
Wypracowałem sobie system. Teleskop na balkon, i usypanie dzieciaków.
Jak już siedziałem przy teleskopie to miałem nasłuch na dzieciaki.
A łobuzy straszne, dziewczyny lubią się budzić w nocy :lol:

Zapomniałem jeszcze wspomnieć o dwóch fajnych rzeczach w tym roku.
Jedna to wiosenne obserwacje układów podwójnych gwiazd, a druga to testowe obserwacje refraktorem 60mm f/13.3
z przyklejonym na taśmę wyciągiem okularowym.
Z układów podwójnych to najbardziej mi się podoba Izar.

Nie wiem ale jakoś tak się moje oczy przyzwyczaiły do obserwacji przez teleskopy o małej światłosile,
że jak zerknąłem przez mój krótki refraktor f/5.6 to oczy mnie rozbolały.
SW102 f/9.8, ATM AR60 f/13.3, AR90s f/5.6, 10x50, AZ4, AZ Nano

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

Clavius
Posty: 26
Rejestracja: 11 wrz 2021, 20:27

Re: Moje podsumowanie 2021 roku

Post autor: Clavius » 23 gru 2021, 23:34

Nie chcę za bardzo rozwijać wątku szamba jakie wybiło na AM (nie, to nie są zbyt mocne słowa), ale mnie ta cała sytuacja strasznie zniechęciła do jakiejkolwiek aktywności na forach astro. Czytam, obserwuję, ale pisać mi się już nie chce. Myślałem, że będę tutaj bardziej aktywny, ale na razie jeszcze nie ma weny. Może w przyszłym roku.
Życzę wszystkim samych pogodnych nocy w 2022 roku, zwłaszcza około opozycji Jowisza. A propos planetarnego króla naszego układu słonecznego. Kilka dni temu były dwie-trzy pogodne noce podczas których Księżyc był na maksymalnej wysokości ok. 60 stopni. Patrząc w jego oślepiającą tarczę pomyślałem sobie, że za kilka lat tak wysoko będzie Jowisz. To dopiero będą widoki !! Nic tylko budować planetarne newtony i modlić się o pogodę.
Newtony ATM 6" F/10 i 10" F/6,6, PZO 67/800, SW120/600, ScopeTech 80mm F/15 i kilka lornetek.

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Moje podsumowanie 2021 roku

Post autor: KrzysiekRajda » 24 gru 2021, 00:21

Clavius nie ma się co zrażać ,trzeba robić swoje,to forum stwarza do tego warunki i tego trzeba się trzymać dzieląc się upodobaniami i doświadczeniem.
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Maciej_Cz
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2021, 10:03

Re: Moje podsumowanie 2021 roku

Post autor: Maciej_Cz » 24 gru 2021, 09:27

Clavius, ja miałem podobnie. Już po pierwszych "zamieszkach" na AM, zmniejszyłem liczbę wpisów, bo czułem taki niesmak.
Dobrze mi zrobił długi odpoczynek. I teraz jak na początku grudnia Chłopaki w wątku o budowie serii Newtonów pokazali trzy lustra to odrodziłem się jak Feniks z popiołów. Mam nadzieję, że znowu będę mógł aż do jesieni cieszyć się obserwacjami, aż w końcu się znowu wypalę (znowu odniesienie do Feniksa :lol:) . Taki cykl aktywności mi się podoba.
SW102 f/9.8, ATM AR60 f/13.3, AR90s f/5.6, 10x50, AZ4, AZ Nano

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości