Poradnik, aktywny spis obiektów, hiperłącza, odnośniki

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Poradnik, aktywny spis obiektów, hiperłącza, odnośniki

Post autor: midimariusz » 26 lis 2021, 01:08

Chciałbym opisać metodę, jak stworzyć aktywny spis obiektów za pomącą odnośników.
Jest to bardzo przydatne zwłaszcza przy dużej ilości obiektów, gdzie nawigacja jest utrudniona.
Opisze to na swoim przykładzie.

Podstawową rzeczą w tej metodzie jest to, aby każdy obiekt był opisywany w osobnym poście.
Inaczej ta sztuczka nam się nie uda.

Dodatkową zaletą jest także to, że obiekt wystarczy raz opisać, a potem się do niego odwoływać przy różnych okazjach.

A więc po kolei.

1. Tworzymy nowy temat. Wpisujemy w nim spis obiektów.
Obrazek

2. W drugim poście opisujemy dokładnie jeden obiekt. Potem możemy opisać następne obiekty w kolejnych postach.
Obrazek

3. Klikamy prawym przyciskiem myszy na tytuł posta, tak jak zostało pokazane czerwoną strzałką i kopiujemy link.
Obrazek

4. Wracamy do pierwszego posta ze spisem, edytujemy go i ustawiamy się na początku linii z nazwą obiektu.
Klikamy symbol linkowania (czerwona strzałka). Domyślnie kursor będzie migał między dwoma kwadratowymi nawiasami ][daltego przesuwamy się strzałą o jeden znak w lewo. Dopisujemy znak równości = i wklejamy linka kombinacją klawiszy Ctr + V
Obrazek

5. Teraz wycinamy nazwę obiektu z końca linii NGC 6058 np. kombinacją Ctr + X i wklejamy go (Ctr + V) między kwadratowe nawiasy ][ o tak ]NGC 6058[

Obrazek

Obrazek

Klikamy na dole wyślij i możemy cieszyć się pierwszym hyperlinkiem.
Obrazek


6. Aby ułatwić nawigowanie, przydałoby się jeszcze zrobić link GÓRA znajdujący się na dole posta każdego obiektu, który przenosi nas do spisu w pierwszym poście.
Przychodzimy do pierwszego posta u góry i kopiujemy link prawym przyciskiem myszy.
Obrazek

7. Edytujemy post z obiektem i przechodzimy na sam dół. W analogiczny sposób wklejamy linka z pierwszego posta, tylko z napisem GÓRA.
Obrazek

8. Oto efekt prowadzący do spisu treści.
Obrazek

Mam nadzieję, że komuś się to przyda.

W zasadzie cała Wikipedia jest oparta na linkach. Można tą metodą robić bardzo rozległe opracowania.
Mój blog

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Poradnik, aktywny spis obiektów, hiperłącza, odnośniki

Post autor: Midnight9999 » 26 lis 2021, 02:42

Połączenie tych linków razem z rozległymi maratonami obserwacyjnymi to świetny pomysł. Fajnie się to czyta i forum staje się rzeczywiście miejscem dyskusji o obserwacjach a nie tylko o sprzęcie. Jakiś czas temu czytałem na astromaniaku jak ktoś napisał, że w amatorskiej astronomii tak na prawdę chodzi tylko o sprzęt i kupowanie nowych, lepszych gadżetów. Nie pamiętam kto to był, ale gdyby zobaczył, te Twoje relacje, jak to tutaj wygląda to by się grubo zdziwił.
Praca, która wkładasz Mariuszu jest nieoceniona. Ja z tego na pewno skorzystam. Sam szykuję się tutaj z kilkoma można powiedzieć maratonami/listami i te hiperłącza to strzał w dziesiątkę do tego. Pozdrawiam Cię serdecznie!

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Poradnik, aktywny spis obiektów, hiperłącza, odnośniki

Post autor: Setaarius » 26 lis 2021, 05:45

Mariusz od lat jest jednym z liderów obserwacji w kraju jak też tworzącym różnego typu poradniki związane z obserwacjami, programami astro itd...
Dzięki!!!

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Poradnik, aktywny spis obiektów, hiperłącza, odnośniki

Post autor: midimariusz » 26 lis 2021, 10:43

Dzięki chłopaki!

Można by Sebastian zrobić Twój przewodnik w takiej czytelnej formie.
Mój blog

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Poradnik, aktywny spis obiektów, hiperłącza, odnośniki

Post autor: Setaarius » 26 lis 2021, 12:14

midimariusz pisze:
26 lis 2021, 10:43
Dzięki chłopaki!

Można by Sebastian zrobić Twój przewodnik w takiej czytelnej formie.
Proszę bardzo, ja na razie jestem wypalony ;)

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Poradnik, aktywny spis obiektów, hiperłącza, odnośniki

Post autor: midimariusz » 26 lis 2021, 12:42

To niedobrze!

A jak CI idzie opis tych asteryzmów?
Mój blog

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Poradnik, aktywny spis obiektów, hiperłącza, odnośniki

Post autor: Setaarius » 26 lis 2021, 14:21

Blado...temat stoi...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości