Zestawienia obserwacyjne - Edge-on Galaxy

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4291
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Zestawienia obserwacyjne - Edge-on Galaxy

Post autor: Setaarius » 02 wrz 2023, 13:24

Zawsze lubiłem galaktyki zwrócone "kantem" do obserwatora. Zrobienie zestawienia takich obiektów chodziło mi od dawna po głowie. Niedawno na FA w wątku https://www.forumastronomiczne.pl/index ... /#comments został poruszony ten temat i @MichalKaczan wstawił ciekawą tabelę. Przypomniało mi się, że Alvin Huey ma również jeden przewodnik poświęcony temu zagadnieniu.

Postanowił zatem przy tej okazji zebrać to razem, trochę przerobić, przetrzepać internet jak zazwyczaj robię w takich przypadkach i uzupełnić te zestawienia.

Część z tych obiektów będzie dość trudnymi celami, część może się takimi wydawać na pozór i tutaj zachęcam do eksperymentów. Mam nadzieję, że praca, którą włożyłem w powstanie zestawienia okaże się pomocna i przyniesie Wam dużo frajdy z przeglądania, planowania i obserwacji.

Jak zwykle mogą zdarzyć się błędy, pomyłki itd... za które z góry Was przepraszam i zachęcam do poprawienia na własną rękę.

Załączam jak zawsze w 4-ch formatach, żeby jak sądzę każdy mógł wybrać odpowiedni dla niego.


Jeszcze kilka przydatnych linków do poprzednich projektów.

Tutaj znajdziecie przewodniki, które napisałem - viewtopic.php?f=38&t=912

Tutaj znajdziecie poprzednie zestawienia - mgławice/filtry; planetarki/gwiazdy centralne, kwazary, białe karły viewtopic.php?f=25&t=1443

Tutaj znajdziecie pomoce obserwacyjne na początek przygody z astronomią - viewtopic.php?f=25&t=949

Tutaj znajdziecie coś dla bardziej zaawansowanych - viewtopic.php?f=25&t=1108


.
Załączniki
Edge On Galaxy.ods
(32.18 KiB) Pobrany 44 razy
Edge On Galaxy.pdf
(645.17 KiB) Pobrany 55 razy
Edge On Galaxy.xls
(109 KiB) Pobrany 41 razy
Edge On Galaxy.xlsx
(39.11 KiB) Pobrany 42 razy

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 365 gości