Zestawienia obserwacyjne - mgławice/filtry; planetarki/gwiazdy centralne, kwazary, białe karły.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Zestawienia obserwacyjne - mgławice/filtry; planetarki/gwiazdy centralne, kwazary, białe karły.

Post autor: Setaarius » 17 wrz 2021, 18:45

Postanowiłem zebrać w jednym miejscu 4 zestawienia, które przygotowałem. Trzy z nich już poznaliście ponieważ publikowałem je przy okazji powstawania 5-tego tomu przewodnika viewforum.php?f=45 , ale postanowiłem zebrać je w jednym miejscu z 4-tym zestawianiem.

Część z tych obiektów będzie dość trudnymi celami, część może się takimi wydawać na pozór i tutaj zachęcam do eksperymentów. Mam nadzieję, że praca, którą włożyłem w powstanie przewodnika i tych zestawień przyniesie Wam dużo frajdy z obserwacji.

Jak zwykle przy każdym z moich projektów przeglądam setki stron, zestawień, opisów z obserwacji, katalogi NGC, IC, czasami Abell itd, oraz łączę w całość. Robię to ponieważ uważam, że ciężko znaleźć w miarę kompleksowe zestawienia zatem mam nadzieję, że są chociaż trochę unikatowe.

Wszystkie projekty razem (przewodniki, zestawienia) kosztowały mnie na pewno więcej niż 1000 godzin pracy i mam nadzieję, że dodane tutaj 4-te zestawienie również uznacie za przydatne i wartościowe i umilą Wam czas oczekiwania na 5-ty tom przewodnika.

Jak zwykle mogą zdarzyć się błędy, pomyłki, za które z góry Was przepraszam lecz proszę pamiętajcie, że są to projekty nie komercyjne i publikowane w 4-ch formatach, żeby każdy mógł z nich dowolnie korzystać. Owszem mógłbym przekształcić wszystko w książki i sprzedawać, ale nie robię tego ponieważ chcę zostawić po sobie coś wartościowego w naszym pięknym hobby, a zarazem w miarę unikatowego i dostępnego dla wszystkich, żeby każdy mógł cieszyć się tą piękną przygodą jaką jest astronomia amatorska, a dodatkowo w przytłaczającej większości nie są to moje doświadczenia co pewnie wielu osobom nie przeszkadzałoby w publikacji tego, ja jednak mam inne zdanie...

Po tym nudnym i długim wstępie :D teraz krótko o zestawieniach:

1. Stare zestawienie czyli Białe Karły - uważam je za dość ciekawe wyzwanie wymagające precyzji i pasji w szukaniu, będące czymś nowym dla wielu osób.

2. Stare zestawienie czyli Kwazary - podobnie jak w przypadku Białych Karłów daje możliwość odkrywania czegoś nowego i szlifowania umiejętności szukania.

3. Stare zestawienie czyli Planetarki i ich gwiazdy centralne - w wielu przypadkach prawdziwy test dla oczu i teleskopu, ale też ogromna frajda z sukcesu i czasami możliwość zwrócenia uwagi na zapomniane gwiazdy, gdy oglądamy piękno mgławic.

4. Nowe zestawienie czyli Mgławice i filtry - które dają najlepszy efekt podczas ich oglądania. Często zapominamy lub nie wiemy jaki filtr użyć do danej mgławicy, więc przeszukałem co mogłem i zrobiłem zestawienie. Część obiektów będzie skrajnie trudna i nieosiągalna dla większości z nas, ale warto próbować. Oczywiście zachęcam do prób z różnymi filtrami na każdym obiekcie natomiast ja starałem się wskazać z opisów osób które obserwowały, z jakim filtrem osiągnęły najlepszy efekt.

Jeszcze raz sorry za błędy, które mogą się wkraść, ale zawsze możecie poprawić sobie zestawienia na własną rękę.

A inne ciekawe materiały do obserwacji znajdziecie tutaj viewtopic.php?f=25&t=949

oraz tutaj viewtopic.php?f=25&t=1108

Czystego nieba i frajdy z obserwacji!
Załączniki
Białe karły.ods
(5.94 KiB) Pobrany 140 razy
Białe karły.pdf
(97.94 KiB) Pobrany 155 razy
Białe karły.xls
(31.5 KiB) Pobrany 128 razy
Białe karły.xlsx
(11.06 KiB) Pobrany 117 razy
Kwazary.ods
(4.38 KiB) Pobrany 125 razy
Kwazary.pdf
(105.92 KiB) Pobrany 161 razy
Kwazary.xls
(28.5 KiB) Pobrany 127 razy
Kwazary.xlsx
(9.98 KiB) Pobrany 125 razy
Planetarki i gwiazdy centralne.ods
(10.71 KiB) Pobrany 127 razy
Planetarki i gwiazdy centralne.pdf
(201.53 KiB) Pobrany 181 razy
Planetarki i gwiazdy centralne.xls
(56.5 KiB) Pobrany 115 razy
Planetarki i gwiazdy centralne.xlsx
(20.81 KiB) Pobrany 144 razy
Filtry - Mgławice - v2.ods
(14.86 KiB) Pobrany 69 razy
Filtry - Mgławice - v2.xls
(54.5 KiB) Pobrany 68 razy
Filtry - Mgławice - v2.xlsx
(23.39 KiB) Pobrany 59 razy
Filtry - Mgławice - v2.pdf
(291.63 KiB) Pobrany 113 razy

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Zestawienia obserwacyjne - mgławice/filtry; planetarki/gwiazdy centralne, kwazary, białe karły.

Post autor: KrzysiekRajda » 17 wrz 2021, 19:02

Jak zwykle świetna robota i kolejne super przygotowane materiały do obserwacji teleskopem.
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Zestawienia obserwacyjne - mgławice/filtry; planetarki/gwiazdy centralne, kwazary, białe karły.

Post autor: midimariusz » 17 wrz 2021, 19:31

No kawal roboty odwaliłeś!
Jestem pod wrażeniem.
Aczkolwiek z jedną rzeczą się z Tobą nie zgodzę - że drukowana forma książki jest niepotrzebna do Twoich przewodników.

Ja z chęcią taką bym kupił.
Mój blog

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Zestawienia obserwacyjne - mgławice/filtry; planetarki/gwiazdy centralne, kwazary, białe karły.

Post autor: Setaarius » 18 wrz 2021, 10:56

Dzięki za docenienie.

Myślę, że wykorzystamy je nie raz podczas obserwacji.

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Zestawienia obserwacyjne - mgławice/filtry; planetarki/gwiazdy centralne, kwazary, białe karły.

Post autor: Mateusz F » 18 wrz 2021, 12:07

W Polsce chyba nie ma forum z takimi opracowaniami ,dobra robota :!:
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

WavesWatcher
Posty: 475
Rejestracja: 19 lut 2019, 12:41

Re: Zestawienia obserwacyjne - mgławice/filtry; planetarki/gwiazdy centralne, kwazary, białe karły.

Post autor: WavesWatcher » 18 wrz 2021, 13:52

Seba, świetna robota!!!
Wyrazy uznania za ogromny wkład! :) :arrow: czapki z głów!

Szczególnie interesująco wyglądają planetarki oraz mniej znane mgławice przez filtry wąskopasmowe.

Chociaż zobaczyć uważać to też była by nie lada gratka :!:

Co ciekawe zawsze myślałem że najjaśniejszy to 3C273 :roll:
pogodnego nieba!

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Zestawienia obserwacyjne - mgławice/filtry; planetarki/gwiazdy centralne, kwazary, białe karły.

Post autor: Setaarius » 10 gru 2021, 10:21

Listy obserwacyjne dla programu SkySafari przygotowane przez Midnight9999.
Wielkie Dzięki!!!
Załączniki
Setaarius Planetarki I Gwiazdy Centralne .skylist
(24.59 KiB) Pobrany 94 razy
Setaarius Mglawice Filtry.skylist
(29.65 KiB) Pobrany 103 razy

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Zestawienia obserwacyjne - mgławice/filtry; planetarki/gwiazdy centralne, kwazary, białe karły.

Post autor: Setaarius » 04 lis 2022, 21:11

Przeprowadziłem aktualizację zestawienia mgławice - filtry. Poprawiłem część opisów starych obiektów, w kwestii filtrów, jak też dodałem 35 nowych mgławic.

W pierwszym poście załączyłem nowe kompletne zestawienia podmieniając stare, a w tym poście wstawiam osobno plik z 35 dodanymi nowymi bez informacji o poprawach w starych obiektach.
Załączniki
Mgławice - filtry - uzupełnienie do starego pliku v1.ods
(5.67 KiB) Pobrany 63 razy
Mgławice - filtry - uzupełnienie do starego pliku v1.pdf
(139.63 KiB) Pobrany 77 razy
Mgławice - filtry - uzupełnienie do starego pliku v1.xls
(44 KiB) Pobrany 59 razy
Mgławice - filtry - uzupełnienie do starego pliku v1.xlsx
(16.26 KiB) Pobrany 61 razy

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości