okular Ortho Baader 6 mm

Awatar użytkownika
kombiii
Posty: 129
Rejestracja: 04 wrz 2017, 16:22

okular Ortho Baader 6 mm

Post autor: kombiii » 05 wrz 2017, 08:51

Moja subiektywna recenzja orciaka 6 mm - porównanie posiadanego wcześniej TMB II z pierwszy raz używanym przeze mnie ortho. Zacząłem od Jowisza. TMB jak zwykle niezawodny, pokazał piękną tarczę ze szczegółami, jak zwykle jednak z pewnym niedosytem ostrości. Założyłem orciaka. Pierwsze wrażenie bardzo niekorzystne. Naparstek z badziewną muszlą oczną. Od razu walnąłem się soczewką w oko, brudząc ją przy okazji. To małe ER dało o sobie znać. Byłem wściekły. Po wysuszeniu i odparowaniu optyki próba druga. Ostrożnie zbliżałem swoja gałkę do okularu i ... zaskoczenie totalne. Po wyostrzeniu obrazu dostrzegłem jasną tarczę, bardziej "zimną" niż w TMB ale o zauważalnie zwiększonym kontraście. Po założeniu filtra szczegóły stają się coraz bardziej czytelne. Gdy Jowisz schował się za drzewami, przyszła pora na Łysego. Tu już filtr obowiązkowo, bo blask jest nie do zniesienia. Kratery i mnogość szczegółów na plus dla ortho. Z ciekawości założyłem nawet Balowa x2. Obraz zciemniał, ale nadal był czytelny (powiększenie 400x) Cool

Na deser Saturn. Dość nisko i na dodatek blisko Księżyca niemal w pełni, więc nie robiłem sobie nadziei. TMB jak zwykle, poprawny, ładny obraz. Baader spowodował u mnie migotanie lewej zastawki :pajacyk: Tarcza, po kilku minutowym wpatrywaniu się w nią zaczęła przedstawiać swe szczegóły! Widziałem też przerwę Cassiniego, pomimo łuny bijącej od Księżyca. Polukałem jeszcze po gwiazdach, na DS-y nie było szans ze względu na Księżyc.

Resume: Baader Ortho Classic 6 mm w mojej ocenie jest bardziej kontrastowy i ostry od TMB II. Niestety, trzeba się nauczyć przez niego patrzeć, najlepiej siedzieć jak zwykle, na krzesełku. Po opanowaniu techniki, można się cieszyć nim, zwłaszcza, ze nie jest czuły na nie osiowe patrzenie, jak TMB.
ZWO Seestar S50 11146[

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4290
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: okular Ortho Baader 6 mm

Post autor: Setaarius » 05 wrz 2017, 12:17

Miałem okazję patrzeć przez niego na Saturna, gdy byliśmy na Ścieszków Groń. Sprawuje się świetnie jak za tą cenę. Wolałem obraz z niego niż z ES 6,7mm. Przedstawił czytelniejsze szczegóły i bardziej ostre. Potwierdza się, że Ortho do planet to jest to. Pamiętam mojego Ortho UO HD 5mm jak miażdżył mojego LVW 5mm :D Niestety odszedł już ode mnie :cry:

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości