Saturn - pierwsze podejście

przemo
Posty: 69
Rejestracja: 22 wrz 2018, 17:52

Saturn - pierwsze podejście

Post autor: przemo » 24 lip 2023, 15:55

Hej. Efekt pierwszego użycia nowej kamerki ASI 678MC. Tylko około 2000 klatek a z tego tylko 50% wybranych. Teleskop to Taurus 16" ustawiony na platformie paralaktycznej. Wyczytałem, że ASIAir na razie nie nadaje się do video bo powinienem móc wyciągnąć około 90 klatek/s przy tej rozdzielczości (full hd) a dało radę tylko około 20. Następnym razem podepnę do komputera i uruchomię jeszcze guide i zobaczymy jak będzie :)
Załączniki
Saturn.jpg

przemo
Posty: 69
Rejestracja: 22 wrz 2018, 17:52

Re: Saturn - pierwsze podejście

Post autor: przemo » 24 lip 2023, 16:12

Pytanko. Czy dawać jakiś filtr do filmowania planet?
I jeszcze info :) Prawdopodobnie ostrość nie była do końca dobrze ustawiona - muszę to jeszcze na następny raz jakoś ogarnąć

Awatar użytkownika
soader
Posty: 394
Rejestracja: 19 sie 2020, 09:54

Re: Saturn - pierwsze podejście

Post autor: soader » 26 lip 2023, 07:40

Jak na pierwsze podejście wyszło fajnie. Nie mam zupełnie doświadczenia w fotografii planetarnej więc niestety nie pomogę. Trzymam kciuki za ogarnięcie tego tematu 22273[
Wizual: GSO 12", DO SL 15x70, Nikon EX 8x40
Foto 1: N 200/1000, HEQ5 + Asiair, Canon 6D mod
Foto 2: TS65Q, EQ3-2 Pro + Asiair, Canon 1100D mod

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 139
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Re: Saturn - pierwsze podejście

Post autor: Marek » 26 lip 2023, 08:40

Ja nagrywam planety w rozdzielczości 400x400 albo i mniejszej. Wtedy da się wyciągnąć około 150 klatek na sekundę. Warunek jest taki, że montaż musi dobrze prowadzić, żeby planeta nie wylatywała poza obszar nagrywania.

przemo
Posty: 69
Rejestracja: 22 wrz 2018, 17:52

Re: Saturn - pierwsze podejście

Post autor: przemo » 26 lip 2023, 14:51

Ja też na razie nawet nie wiem czy kolor dobrze się zarejestrował... Bo jak obrabiałem to za pomocą PIPP, Registax i Autostakkert to dziwne kolory mi wychodziły - zależnie jaką maskę do debayerowania ustawiłem. W końcu zestackowałem to w ASI Studio i trochę wyciągnąłem w PI i wyszło to co wyszło... Na razie zbieram informacje co poprawić na następny raz i czekam na pogodę...

krisjot
Posty: 14
Rejestracja: 25 sty 2023, 02:06

Re: Saturn - pierwsze podejście

Post autor: krisjot » 31 lip 2023, 22:16

Proponuję spróbuj rejestrować materiał bezpośrednio na laptopie. AA nie nadaje się nagrywania, nie wyrabia się z zapisem. Tutaj ważne, abyś miał szybki dysk, na którym zapisujesz wideo, najlepiej SSD. Moim zdaniem ważne też, aby ustawiając parametry obrazu pamiętać o wypełnieniu histogramu (ja trzymałem min. 40%) i abyś nie "uciął" skrajnych jego końców (stracisz część informacji o kolorach).
Kolejna sprawa to dobór rozdzielczości lokalizacji obszaru, który nagrywasz tak, abyś był w stanie utrzymać np. Saturna przez 90-120s (dokładne maksymalne czasy znajdziesz w sieci, zależą od prędkości rotacji planety, im szybsza tym krócej możesz nagrywać bez konieczności zabawy w derotacje stacków).
Jest jeszcze kwestia skali obrazu. Optymalną dla planet uzyskasz w przybliżeniu stosując zasadę: światłosiła =5 x rozmiar pixela matrycy kamery. Jak to obliczyć? Przyjmijmy że, masz teleskop o F/7, kamera to ZWO ASI 585 o pixelu 2,9um. Przybliżoną optymalną skalę obrazu uzyskasz przy ok F/15. Osiągniesz to dając przed kamerkę barlow 2x (teoretycznie da to F/14, ale matryca kamery będzie odsunięta dalej od płaszczyzny zewnętrznej soczewki barlowa, więc siłą rzeczy zwiększy to trochę krotność samego barlowa).
To tyle ode mnie, mam nadzieję, że choć trochę pomogłem, ponieważ mi to podejście sprawdziło się przy pierwszych i póki co jedynych fotkach planet (Jowisz i Mars z opozycji).
Napisz proszę jaką kamerkę używasz, jak ją łączysz z teleskopem i jaką ma F ten Taurus? Bez tego nie obliczysz optymalnego toru optycznego, czyli nie wykorzystasz potencjału Twoich 16" :D .

Kris

przemo
Posty: 69
Rejestracja: 22 wrz 2018, 17:52

Re: Saturn - pierwsze podejście

Post autor: przemo » 01 sie 2023, 08:21

Dzięki Kris :)
kamerka to AST 678MC. Pixel ma 2.0 um. Mój Taurus ma F4,5 przy ogniskowej 1800. Do planet zakładam na niego przysłonę z otworem zmniejszającym aperturę do 17cm a więc mam około F10,5. Wychodzi więc na to, że skala obrazu była w porządku :)
Taurus stoi na platformie paralaktycznej więc planety nie uciekają z pola widzenia a co do ASIAir to już wiem, że nie nadaje się do planet - próbowałem na laptopie i tam rzeczywiście jest tyle klatek ile powinno.
A samą kamerkę montuję po prostu w wyciąg i nie mam problemów z ostrzeniem - mam wyciąg niskoprofilowy.
Myślałem, że dzisiaj w nocy coś mi się znowu uda nagrać ale jak tylko Saturn był na tyle wysoko żeby coś zrobić to przyszły chmury... Następnym razem będę próbował z barlowem - zobaczymy co z tego wyjdzie.

krisjot
Posty: 14
Rejestracja: 25 sty 2023, 02:06

Re: Saturn - pierwsze podejście

Post autor: krisjot » 03 sie 2023, 01:35

Z tego co piszesz, to podstawowe parametry wyglądają ok. Pamiętałbym o histogramie, podnosiłbym FPS uważając, by zachować ok 40% wypełnienia (bez ucinania jego końców). Jak będziesz miał materiał, proszę udostępnij surowy materiał nagrany z kamery. Chętnie spróbuję swoich sił w ramach odświeżenia tematu :-).

przemo
Posty: 69
Rejestracja: 22 wrz 2018, 17:52

Re: Saturn - pierwsze podejście

Post autor: przemo » 03 sie 2023, 14:40

Będę zwracał uwagę na histogram bo faktycznie przy tej pierwszej próbie to głównie się skupiłem na tym, dlaczego mam tak mało klatek (okazało się dopiero później, że to przez ASI Air) i nad ostrością. Byłoby super jakbyśmy mogli porównać wyniki :) Mógłbym się dużo z tego nauczyć. Pozostaje czekać na pogodę

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 319 gości