Obłok Molekularny w Byku

Mareks
Posty: 20
Rejestracja: 23 lis 2017, 19:06

Obłok Molekularny w Byku

Post autor: Mareks » 24 sty 2018, 20:07

Ten obszar nieba , miałem już od jakiegoś czasu na celowniku . Gwiazdozbiór Byka to bardzo bogaty rejon w ciemne mgławice pyłowe. Obłok Molekularny w Byku to najbliższy nam tego typu obiekt , znajduje się w odległości około 450 lat świetlnych. Przed kilku laty był obiektem szczegółowych badań z użyciem teleskopu APEX (Atacama Pathfinder Experiment) w Chile . Badania przeprowadzono na falach milimetrowych, ponieważ świetle widzialnym niewiele da się tam zobaczyć , jest ono blokowane przez ciemny pył. Jak wiadomo , takie obłoki to „gwiezdne żłobki” , gdzie dochodzi do tworzenia się gwiazd . Na skutek sił grawitacyjnych , dochodzi do zapadania się gazu i fragmentaryzacji takich obłoków . Następnie tworząc coraz gęstsze jądra dochodzi do powstawania młodych gwiazd. .Podczas badań obszaru Barnarda 211 i 213 w okolicy gwiazdy T Tauri okazało się ,że są one na dwóch różnych etapach ewolucji . W Barnardzie 213 już zaszły procesy fragmentaryzacji i tworzenia gęstych jąder gwiazd , natomiast Barnard 211 jeszcze ich nie wytworzył , trwa dopiero fragmentaryzacja obłoku.

Można sobie zobaczyć jak wygląda ten rejon w świetle widzialnym i świetle milimetrowym
https://www.eso.org/public/poland/image ... /eso1209a/

Chciałem zrobić ten obszar na zimowym zlocie pod dobrym niebem , niestety pogoda nie dopisała , a koło domu to nie to samo niebo.

Canon 6D Canon 200/2,8L f3,5 ISO 1600 60X4 min iOptron CEM25
byk10.jpg
byk10.jpg (1.55 MiB) Przejrzano 3093 razy

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Obłok Molekularny w Byku

Post autor: Setaarius » 24 sty 2018, 20:12

Jak dla mnie wyszło naprawdę dobrze z ciekawym efektem trójwymiarowości 8-)

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości