KrzysiekRajda pisze: ↑24 paź 2022, 16:36
Marku bardzo ładnie obrobiłeś to zdjęcie,właśnie czekałem na kogoś z doświadczonych forumowych kolegów od astrofoto którzy zajmą się tym zdjęciem.Sam ostatnio poszerzam wiedzę w tym zakresie ,myślę że przy następnym spotkaniu pod gwiazdami uda się zaczerpnąć trochę wiedzy od doświadczonego kolegi.
Dzięki, cieszę się, że się podoba i oczywiście chętnie podzielę się tym co wiem choć nie ma tego za wiele
Też dopiero się uczę i bazuję na poradach forumowych wyjadaczy astrofoto
Midnight9999 pisze: ↑24 paź 2022, 19:35
@soader Pozamiatane

Aż ciężko uwierzyć jak wiele daje doświadczenie w obróbce !
Tak zgadzam się doświadczenie w obróbce daje wiele... szkoda niestety, że go nie mam
Vega pisze: ↑23 paź 2022, 16:27
Witam,podjęłam ostatnio pierwsze próby uwiecznienia Andromedy

jest to tylko 30 zdjęć light po 120 sek, bez żadnych zdjęć kalibracyjnych,obiektyw Jupiter 200mm przymknięty do f 5/6,aparat Canon i montaż eq3-2...u mnie obróbka marna więc mam prośbę czy ktoś mógłby coś z tego wyciosać? i oczywiście konstruktywnie skrytykować

z błędów z których zdaję sobie sprawę to na pewno brak klatek kalibracyjnych,ostrość do bani i pojechane gwiazdy mimo tego że byłam przekonana że dobrze ustawiłam montaż na biegun...
https://www.transfernow.net/dl/20221023LbZg36q9
Wracając jeszcze do technicznej części posta - niestety nie bez przyczyny na wszystkich forach panuje opinia, że EQ3-2 nie za bardzo nadaje się do astrofoto. Tym bardziej ciemnym obiektywem. Zaczynałem praktycznie takim samym setupem jak ty i nie udało mi się uzyskać czasów 120s bez poruszonych gwiazd. Z tego też powodu montaż wymieniłem na Heq5. Można również pomyśleć o zastosowaniu, krótszych jaśniejszych obiektywów jak np. 50mm f/1.8 lub droższego 135mm f/2.0 - wystarczą krótsze czasy, żeby złapała się odpowiednia ilość materiału do sensownej obróbki.
Niemniej nawet tym co masz da się bawić i uczyć. Spróbuj prostszych obiektów jak Orion czy Plejady, skup się na uzyskaniu najlepszej możliwej do uzyskania ostrości, zrób klatki kalibracyjne, zobacz jak wpływają na zdjęcie, doszlifuj ustawianie na biegun, poćwicz obróbkę itd. to wszystko zaprocentuje w przyszłości jak zdecydujesz się na wymianę setupu.