Inaugarcja 14 cali czyli obserwacje z wieczora 23-03-2019

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Inaugarcja 14 cali czyli obserwacje z wieczora 23-03-2019

Post autor: Setaarius » 24 mar 2019, 13:39

Miałem nie jechać, no miałem nie jechać, siedziałem na wykładach, patrzyłem przez okno, miałem się nie zrywać wcześniej, jeszcze będzie czas, jeszcze będzie okazja popatrzeć przez 14 cali, po za tym Księżyc wschodzi po 21-wszej więc czy warto, ale pogoda taka piękna, niebo bezchmurne, nowy sprzęt czeka...no nie wytrzymałem. Szybkie info do Krzyśka, czy jedzie, umówienie godziny spotkania i na 17-tą planowany przyjazd na Ścieszków Groń. Słońce wciąż pięknie świeciło, a widoki gór były niczym poezja z królującą Babią Górą w tle. Od razu sobie przypomniałem za co uwielbiam Ścieszków Groń. Za dnia przepiękne łąki i szlaki górskie oraz wspaniałe skały i jaskinie, a w nocy szeroko dostępny horyzont do obserwacji bez świateł na szczycie i drogą asfaltową na samą górę. Rozpocząłem składać 14 calówkę, gdy dołączył do mnie Krzysiek. Złożenia zajmuje dosłownie chwilę, wszystkie rozwiązania są super przemyślane i bezproblemowe, a kolimacja powtarzalna. Czasem będą potrzebne delikatne korekty lustrem głównym, ale zajmuje to dosłownie kilka sekund i jest bardzo komfortowe. Po szczegóły budowy odsyłam do wątku viewforum.php?f=51
Wracając do obserwacji to czekaliśmy spokojnie na zachód Słońca i pierwszą gwiazdę. W międzyczasie jeden z przechodzących turystów okazał się miłośnikiem astronomii i posiadaczem SCT 9,25. Jeżeli nas czyta to zapraszamy na obserwacje. W końcu rozpoczął się zmierzch, a Psia Gwiazda przywitała nas swym blaskiem. Rozpoczęliśmy etap ustawienia szukacza, a następnie rozpoczęliśmy obserwacje, z wciąż jasnym tłem od zachodzącego Słońca. Na pierwszy strzał poszła M42, która z każdą minutą piękniała w oczach. Już wtedy było wiadomo, że teleskop daje czysty i klarowny obraz. Była bardzo plastyczna i szczegółowa niczym z fotografii. Poświęciliśmy jej kilka powrotów tej nocy. Kolejno polecieliśmy do Plejad, a następnie do Chichotek. Nagler 31mm spisywał się znakomicie chociaż źrenica wyjściowa 6,66 to już za dużo w naszym wieku :lol: Bardziej odpowiedni będzie Nagler 26mm, który zakupił Mateusz, myślę, że wcześniej lub później również się takiego cudu dorobię tym bardziej, że na rynku brak dla niego alternatywy do dużych ogniskowych w światłosilnych newtonach. W naszej wędrówce po nieboskłonie dolecieliśmy do Galaktyk M81, M82 i ich słabszej często pomijanej towarzyszki NGC 3077, które w trójkę mieściły się w jednym polu Naglera 31mm. Mało kto pewnie wie, że NGC 3077 ma drugą nazwę czyli Galaktyka Wianek (The Garland Galaxy) co można dostrzec patrząc na jej zdjęcia. Wianek był bardzo dobrze i jasno widoczny z mocnym centrum otoczonym delikatnym wiankiem pozostałych obszarów. Body prezentował się jak zwykle dobrze, ale jedna z moich faworytek obserwacyjnych nie zawiodła. W Naglerze 13mm odkryła przed nami wspaniałe „przecięcie” i swój „kłębiasty” charakter. Uwielbiam galaktyki ustawione do nas pod dużym kątem. Kolejny strzał w M51, gdzie wir był widoczny bez problemu, a w Naglerze 13mm wypełniała duży obszar okularu. Następnie padła Pinwheel Galaxy (M101), a później mgławica Sowa (M97) i Deska Surfingowa (M108). Obie prezentowały się wyśmienicie. Potem uderzyliśmy do Lwa, gdzie ustrzeliliśmy triplet (piękny jak zawsze) i jeszcze coś, ale nie pamiętam :D Kolejno zdobyliśmy dwie kulki wspaniałą ziarnistą i rozbitą M53 oraz trochę mniej imponującą M3, ale też pełną ziarenek gwiazd. Na koniec wróciliśmy do Wielkiej Niedźwiedzicy po Odkurzacz (M109) oraz wspaniałe Oko Tygrysa (NGC 2841) widoczne już przez chmury i mając w tle wschodzący Księżyc. Seeing wczoraj był znakomity. Księżyc nawet przy horyzoncie nie „pływał”, a teleskop dawał bardzo plastyczne obrazy. To 14 cali ma potencjał, który w pełni zostanie wykorzystany pod lepszym niebem i o późniejszej porze (bo wczoraj wciąż mieliśmy jasno), czyli po północy któregoś pięknego wieczoru, gdy w dole pogasną światła lub w Złatnej, albo na Słowacji, Bieszczadach…. Zdążyliśmy na szybko ocenić co wymaga kosmetycznego dopieszczenia, ale po za tym cały teleskop pracuje bezbłędnie dając fantastyczne obrazy.
Mateusz i Krzysiek pierwszoligowa robota i WIELKIE DZIĘKI :!: :!: :!:
Załączniki
20190323_170926.jpg
20190323_170926.jpg (917.77 KiB) Przejrzano 1577 razy
20190323_170730.jpg
20190323_170730.jpg (801.37 KiB) Przejrzano 1577 razy
20190323_181109.jpg
20190323_181109.jpg (4.22 MiB) Przejrzano 1569 razy

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Inaugarcja 14 cali czyli obserwacje z wieczora 23-03-2019

Post autor: KrzysiekRajda » 24 mar 2019, 13:53

:!: Dobrze było się wyrwać aby choć przez niecałe dwie godzinki potestować nowy sprzęt. Teraz wiadomo jak teleskop ostatecznie ustawić i wyregulować, to już ostatnia prosta na drodze do końcowego sukcesu jakim są trzy nasze forumowe teleskopy.
Wypad bardzo udany, dzięki i do następnego razu.
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości