Obserwacje z nocy 17/18-08-2018

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Obserwacje z nocy 17/18-08-2018

Post autor: Setaarius » 18 sie 2018, 15:01

Właściwie od czego by tu zacząć…to pierwsze obserwacje w Złatnej i raczej nie ostatnie. Umówiliśmy się na spotkanie w Żywcu na Kauflandzie. Krzysiek przyjechał pierwszy, a ja chwilę potem. Razem czekaliśmy na Marcina, który stawił się punktualnie o 21.30 tak jak ustaliliśmy. Jak się okazało każdemu z nas na dojazd do Złatnej będzie zajmował podobnie czyli około 1h (+-10 minut). Z samego Żywca można zajechać jadąc szybko w 30 minut, a stylem emeryta w 40 minut :lol: Dotarliśmy na miejsce około 22.20 i nastąpiła szybka ocena miejscówki. Pomimo, iż Księżyc był jeszcze wysoko to od razu można było zauważyć duży potencjał tego miejsca oraz wiele dodatkowych zalet, które wyszły w trakcie obserwacji i wraz z zachodem Księżyca, gdy zszedł głębiej poniżej horyzontu czyli od około północy:
1. Totalny brak jakichkolwiek świateł i lamp, zero, null, nothing…jak wzrokiem sięgnąć totalnie żadnego światła.
2. Cisza i spokój, żadnego samochodu, czy przypadkowych spacerowiczów jedynie słychać było liczne jelenie na rykowisku, gdzieś czasem jakieś kroki saren lub jeleni, w pewnym momencie coś jakby drapiący się pies (czyli prawdopodobnie wilk), i parę innych odgłosów zwierząt leśnych.
3. Niesamowita czerń otaczającego nas lasu powodowała wspaniały kontrast do obserwacji przez co tło ponad lasem wydawało się jasne, ale jak się okazało to było w dużym stopniu tylko złudzenie związane z otaczającą nas czernią drzew.
4. Niebo o specyficznej granatowo-czarnej barwie i niesamowicie wylewające się z niego gwiazdy na tle różnych gwiazdozbiorów powodowały często rozmywanie się wielu jaśniejszych gwiazd w znanych gwiazdozbiorach.
5. Droga Mleczna nie będąca jedynie smugą jasnego pasa gwiazd z pewnymi nieregularnościami, ale wspaniale poprzecinana w swoich ramionach. Jednak największe wrażenie robiły jej ciemne masy pyłowe układające się, w kłęby czarnych chmur wśród białych skupisk gwiazd. Wrażenie o krok od zdjęć jakie możemy oglądać na długoczasowych fotografiach. Rewelacyjnie całość kontrastowa z wyrastającymi samotnie, w niektórych miejscach większymi drzewami tworząc niepowtarzalny klimat. Czegoś takiego jeszcze nie doświadczyłem. Tego się nie da opisać…to trzeba zobaczyć.
Wracając do wcześniejszej pory czyli zaczynamy obserwacje. Marcin rozpoczął rozkładać swojego 12-to i trochę calowego Taurumbusa, a ja czesałem niebo SkyMasterem 15x70 i pomimo świecącego za górami Księżyca już było dobrze. Galaktyki i gromady otwarte wyskakiwały w polu lornetki nie pozostawiając wątpliwości, że tam się znajdują. Andromeda widoczna gołym okiem pomimo trwającego blasku Księżyca z każdą godziną zyskiwała na wielkości. Przeczesałem lornetką standardy M31 (piękna i nie mal nie mieszcząca się w polu lornetki), M32, M110, M81, M82, M13 (która wręcz oślepiała swoim blaskiem), M72, M27 (tak mocne i wyraźne w lornetce, iż rysowały swój niepowtarzalny kształt), pięknie widoczny Orzeł, M71, M2, M15, M51, M33, M101, Chichoty, E.T. oraz kilka innych, ale przede wszystkim wspaniale widoczna East Veil Nebula niczym Klingoński Bat'leth bez zerkania i wysiłku po prostu jasny i duży zajmujący dużą część szerokości pola lornetki oraz słabo widoczny ale jednak West Veil Nebula, a na deser kometa 21P/Giacobini-Zinner bez najmniejszego problemu w zlokalizowaniu i wspaniale się prezentująca. W międzyczasie Marcin zakończył składanie swojego teleskopu, a ja rozpocząłem testowanie SKyMastera Pro 20x80. Pierwsze co się rzuca w oczy to lepsze punktowanie i przejrzystość (transmisja). Obiekty trochę większe, ale zdecydowanie jaśniejsze. Lornetka dość ciężka w operowaniu w rękach zwłaszcza, że wcześniej powalczyłem moim mniejszym SkyMasterem, który do mikrusów również nie należy. Powiększenie 20 – krotne jest możliwe do ustabilizowania w dużym stopniu w rękach i nie sprawiało mi to specjalnej trudności w stosunku do 15-krotnego. Wiele kulek, które były delikatnie widoczne w 15x70 tutaj były jaśniejsze i wyraźniejsze. Veil prezentował się fantastycznie, a M71 zyskała nowego wymiaru. M33 mocniej wyskakiwała z tła, a M32 i M110 stały się pięknymi mgiełkami. Wniosek to chęć wymiany mojej 15x70 na 20x80 przy czym SkyMaster Pro jest relatywnie dość lekki w porównaniu z niektórym 20x80 od konkurencji co sprawia, że można nim jeszcze trochę powalczyć z ręki. Myślę, że większy sprzęt spowoduje szybki opad sił chyba, że ma się barki jak stodoła  Czas przejść do głównej sesji obserwacyjnej czyli za pomocą Taurumbusa. Stwierdzam, że lustro osiągnęło optymalną temperaturą, gdzieś około 1,5h do 2h po rozłożeniu. W świetle Księżyca powalczyliśmy ze standardami jak Andromeda z sąsiadkami, kometa 21P/Giacobini-Zinner, E.T. Chiochoty i paroma innymi wspomnianymi wcześniej. W międzyczasie Marcin stwierdził, że musi się zdrzemnąć i niczym niedźwiedź zapadł w sen do rana wychodząc do nas tylko dwa razy na kilka sekund. W międzyczasie Księżyc schował się pod horyzont i po północy rozpoczęły się prawdziwe obserwacje. Powtórzyliśmy wiele z wcześniej oglądanych standardów, a kilka z nich niemal odkryliśmy na nowo. Skupię się na opisaniu kilku najistotniejszych wrażeń. Początkowo używaliśmy LVW Marcina, ale wkrótce zastąpiły je Panoptic 24mm i Nagler 13mm, które towarzyszyły nam niemal nieprzerwanie do samego rana czasem wspomagane LVW8mm i raz pokusiliśmy się o wykorzystanie Powermate 2,5:
- Veil najpierw oglądany za pomocą okularu Panoptic 24mm pokazał bez problemu swoje struktury jednak Krzysiek szybko rzeknął, żeby wspomóc go filtrem i tak wylądował w okularze Orion UltraBlock. Oczywiście to było to…pięknie widoczna struktura niczym tkane wrzeciona, przytłaczający rozmiar i ogrom obiektu, gdzie trzeba było przesuwać mocno teleskopem, żeby obejrzeć go w całości i wspaniała szczegółowość. Stwierdzam, że chyba takiego Veila jeszcze nie widziałem i nie mogę się doczekać go w 20-calówce wraz z Orion UB i Nagler 31mm oraz 20mm.
- M15 którą postanowiliśmy rozbić do samego środka przy wykorzystaniu Naglera 13mm i Powermate 2,5. Nie pamiętam jaką ogniskową ma teleskop Marcina, ale myślę, że mieliśmy powiększenie około 250-300 krotne. Była ogromna, jasna, składająca się z samych pojedyńcych gwiazdek i zajmująca prawie całe pole okularu. Niczym nie ustępowała M13.
- M31 nie mieściła się w Panopticu pokazując niemal trójwymiarowość jak głęboki talerz kuchenny :lol: Rewelacyjnie widoczne pasma pyłowe i myślę, że widzieliśmy niektóre z jej jaśniejszych obszarów, a na pewno NGC 206. Majestatycznie przebijały przez nią liczne gwiazdy sprawiając, iż nie była jedynie chmurą gazu i pyłu, a mieniła się w oczach. Czy widzieliśmy kilka jej najjaśniejszych gromad kulistych, myślę, że tak, ale nie mieliśmy ze sobą atlasu Andromedy, żeby móc to stwierdzić https://www.astropoludnie.pl/viewtopic. ... p=554#p554
- M32 i M110 zyskały nowy wymiar i jasność. M32 raziła swoim jądrem wraz z galaktycznym halo, a M110 zajmowała sporą część okularu Nagler 13mm. Nie pamiętam kiedy widziałem je tak jasno i wyraźnie
- M33 zapierała dech i była to najpiękniejsza M33 jaką widziałem w teleskopie. Ramiona niczym wygięte sierpy otaczały ją dookoła. Ogromne centrum wraz z nimi niemal nie mieściło się w polu okularu. Widać było pojaśnienie NGC 604 i majaczące inne obszary prawdopodobnie NGC 595, NGC 592, NGC 588, a może też inne, które ciężko określić. Nie mniej jednak nie była po prostu chmurą, a nieregularnym pięknym obiektem https://www.astropoludnie.pl/viewtopic. ... t=M31#p555

Po za standardami wspomnianymi powyżej przyglądaliśmy się wielu innym rzadziej oglądanym obiektom m.in.: Phantom Galaxy (przepiękna i jasna ze wspaniale widocznym jądrem i różnicami w jasności pomiędzy poszczególnymi jej obszarami, NGC 672 wraz z IC 1727 tworzące piękną parę z jasnymi centrami, Cetus A (wspaniała i jasna) wraz z NGC 1055, NGC 772, Blue Snowball, Parę NGC 147 i 185, Fireworks Galaxy, wschodzącą tuż nad horyzontem M1, M72 i M73 i pewnie kilka innych, których nie pamiętam :D
Reasumując to były niesamowite obserwacje pod najpiękniejszym niebem jakim byłem…teraz lepiej może być tylko w Bieszczadach. Niezauważalną poprawę jakości nieba może byśmy uzyskali wyjeżdżając na okoliczne szczyty jednak to tylko kosmetyka gdyż tam gdzie byliśmy mamy około 21.58 mag./arc sec2, a na najwyższych szczytach w okolicy 21.63 mag./arc sec2 zatem pomijalna różnica.
W okolicach Tatr po Słowackiej stronie jest natomiast 21.73 mag./arc sec2
A następnie dopiero w głębi Słowacji lub Bieszczadach np. w okolicach Wetliny SQM 21.94 mag./arc sec2 i w niektórych miejscach kosmetycznie lepiej. Dla kontrastu na Ścieszków Groń to 21.15 mag./arc sec2.

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Obserwacje z nocy 17/18-08-2018

Post autor: KrzysiekRajda » 18 sie 2018, 15:17

Świetna relacja,to były bardzo udane obserwację w klimatowym miejscu gdzie niebo jest naprawdę piękne.
Myślę że przy okazji następnego nowiu udamy się tam w większym gronie z 20" teleskopem
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Obserwacje z nocy 17/18-08-2018

Post autor: Mateusz F » 18 sie 2018, 16:03

Dzięki za relację, szkoda ze nie dałem rady , nastepnej okazji nie przepuszcze :)
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Obserwacje z nocy 17/18-08-2018

Post autor: KrzysiekRajda » 18 sie 2018, 18:55

Mateusz dokładnie, następnym razem musisz być,zrobimy sobie prawdziwy maraton obserwacji obiektów głębokiego nieba!
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości