Operacja balkon 16-03-2018

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Operacja balkon 16-03-2018

Post autor: Mateusz F » 16 mar 2018, 00:27

Dzisiaj korzystając z dobrych warunków z uwagi na brak chętnych do wyjazdu na Ścieszków postanowiłem spróbować nierównej walki z DS-ami po raz kolejny z balkoniku :)

Tym razem w obrót poszedł SCT 6 przygotowany i wystudzony 2h przed oglądaniem, uznałem że dobrze będzie wyłapać różnicę miedzy MAK 102 z ostatniej sesji balkonowej tydzień temu.

W wyciągu wylądował DS-owy okular 30mm 2" i na pierwszy ogień poszedł Rak i dwie przepiękne gromadki M44 i M67 - widoczne ładnie jak zwykle :)
W drugiej kolejności na celownik poszedł Lew z co jaśniejszymi galaktykami NGC2903 ; M96 ; M105 ; Oraz Leo Triplet - widoczne lepiej niż podczas ostatniej sesji ale dalej jako słabo rozmazane plamki na granicy percepcji ( zanieczyszczenie światłem ... :? )

Z uwagi na to że tym razem dysponowałem ciut większą apertura pokusiłem się na odszukanie czegoś o jasności powyżej 10 mag jak choćby NGC 3384 w bezpośrednim sąsiedztwie M105, niestety bezskutecznie, tu potrzeba ciemniejszego ( normalnego ) nieba.

kontynuując test przestawiłem się na coś naprawdę jasnego w warkoczu bereniki - M53 tu widoczność ładna z uwagi na jasność obiekty 7.7 mag, zachęcony sukcesem skierowałem teleskop w stronę M64 ( black-eye galaxy ) i tu znów sukces , obiekt odnaleziony i wyraźnie widoczny.

Na koniec z ciekawości podjąłem próbę odszukania gromady kulistej NGC 5053 z uwagi na to że jest dosyć prosta do odnalezienia pod ciemnym niebem ( blisko M53 ale ciemniejsza o ok 2 mag ) tu po zastosowaniu zerkania udało się namierzyć obiekt o jasności prawie 10 mag ale z wielkim trudem ....

Podsumowując .... walka z balkonu w mieście z DS-ami to czyste szaleństwo ( toż mi niespodzianka :lol: ) jednakże względnie zaspokaja ciekawość i daje możliwości bardzo szybkich obserwacji co jaśniejszych obiektów.

SCT 6 na AZ4 nadaje się do tego typu "wycieczek" nie am problemu z manewrami i pewnie na planetach efekt będzie lepszy.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (205.63 KiB) Przejrzano 1565 razy
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Operacja balkon 16-03-2018

Post autor: Setaarius » 16 mar 2018, 12:52

Zazdroszczę Ci tych obserwacji balkonowych. Swego czasu walczylemtak Syntą 8. Z dwunastką już było ciężko. Teraz mam ogromne drzewa przed oknami, które zasłaniają wszystko no i nie mam teleskopu :lol: Muszę sobie sprawić jakiegoś małego :lol: Dzięki za relację.
W Andrychowie masz też trochę lepsze niebo. Bielsko świecie paskudniej.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości