Obserwacje z dnia 27-11-2017

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1088
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Obserwacje z dnia 27-11-2017

Post autor: Mateusz F » 28 lis 2017, 16:20

Wyruszyliśmy 22:30 w kierunku Ścieszków Groń , dojazd na miejsce jeszcze jest przyzwoity , drogi suche i przejezdne.

Spotkanie przebiegało pod znakiem SCT :) Krzysiek z Grześkiem zabrali swojego Meade SCT 10 żeby ostatecznie wykonać testy teleskopu z nowym "sercem" , a ja przywlokłem się z kompaktowym celestronkiem SCT 6.

Na miejscu pierwsze wrażenie było pozytywne , księżyc już chował się za górami , a niebo wyglądało przepięknie. Rozstawiliśmy sprzęt czekając aż księżyc zajdzie a tubki się wystudzą.

Pomimo przeszywającego zimna, zaczęliśmy testy, na pierwszy rzut poszedł doskonale widoczny orion ( M42) .
Niemal od początku zamiast my walczyć z DS-ami to Sprzęt i pogoda rozpoczęły walkę z nami , co najmniej godzinę poświęciliśmy na nierówną walkę która na szczęście skończyła się w obu przypadka trafną diagnozą :).

Z obiektów które udało nam się z powodzeniem wyłapać pomimo malej ilości czasu :
M42 ( oklepany standard o tej porze roku ale trudno się dziwić bo to przepiękny oklepany standard :)))
M44 w Raku
NGC2905 i NGC2903 ( galaktyki praktycznie nachodzące na siebie widoczne jako jeden obiekt - zaobserwowane podczas poszukiwania Ceresa )
Ceres ! - ładnie widoczna tarczka , po ostatnich obserwacjach miałem niedosyt, tym razem wracałem z pełną satysfakcją
M108 i M51 dosyć dobrze widoczne
Niestety widoczność w tym rejonie nieba zaczęła się psuć i nie udało nam się złapać galaktyki Pinwheela :(
M1 , Plejadki , Gromadki w Woźnicy ... trochę prostych i przyjemnych obiektów.

Z uwagi na małą ilość czasu oraz walkę ze sprzętem na tym zakończyliśmy obserwacje , jeszcze rzut oka na Syriusza i przepiękny kolorek Betelgeuse i poddaliśmy się pakując sprzęt do bagażnika około 2:00

Podsumowując, spotkanie obserwacyjne bardzo fajne , szkoda że czeka nas 2 tygodnie przerwy od DS-ów ze względu na obecność naszego srebrnego przyjaciela na niebie
Załączniki
listopad 2017.jpg
listopad 2017.jpg (244.89 KiB) Przejrzano 1929 razy
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Obserwacje z dnia 27-11-2017

Post autor: KrzysiekRajda » 28 lis 2017, 16:53

Dokładnie jak pisze Mateusz to był testowy wypad z STC pod ciemne niebo i w moim przypadku okazało się że nowe lustro główne jest za bardzo ściśnięte co powoduje deformacje LG co za tym idzie astygmatyzm na gwiazdach.Niestety znowu trzeba będzie rozbierać tube w celu wykonania ewentualnych poprawek jednak obrazy z teleskopu są bardzo dobre.
Bardzo fajnie że Mateusz nabył SCT 6" będzie można testować,porównywać i zbierać doświadczenie.Dziękuje i do następnego ;)
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4292
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Obserwacje z dnia 27-11-2017

Post autor: Setaarius » 28 lis 2017, 17:06

Dzięki za relację. Mateusz nie pochwaliłeś się SCT. Może dzięki temu pogoda się nie zepsuła :D Oby to teraz nie przeszło na grudzień :lol: Przydałby się kalendarz, w którym będzie się wyznaczało dni kiedy można kupować sprzęt astronomiczny, a kiedy nie i oczywiście oparty o fazy księżyca :lol: Strasznie jestem ciekaw tych SCT...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości