Obserwacje z nocy 26/27 października 2019

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Obserwacje z nocy 26/27 października 2019

Post autor: Setaarius » 29 paź 2019, 19:04

To była kolejna noc borykania się ze słabymi warunkami. Chociaż nie było mgły, a smog leżał w dolinie to wciąż utrzymuje się jakaś nieczystość w powietrzu. Niebo z maksymalnym potencjałem na 21,25 mag/arcsecond² to nie jest to do czego przyzwyczaiła nas ta okolica. Pomimo tego noc była dość piękna i kilka obiektów obejrzeliśmy. Byliśmy na początku w dwójkę z Patrykiem, a około 23.30 jeżeli dobrze pamiętam przyjechał do nas Darek z Gosią z Tych. Obserwacje tak na poważnie zaczęliśmy późno bo około 22.30 chociaż byliśmy już tam parę godzin. Zwlekałem licząc, że warunki się poprawią jednak od godziny 20-tej pomiary nieba nie uległy zmianie. Miałem ze sobą 10-calówkę, a Darek przywiózł 8-mkę. Patryk natomiast znowu narzekał, że zabrał tylko 3 aparaty :lol:
Tej nocy padły:
- przepiękny Uran ze swoim urzekającym kolorkiem
- świecąca bardzo mocno Vesta
- kometa 289P/Blanpain
- kometa C/2017 T2 (PANSTARRS)
- M81, M82, NGC 3077 jeden z moich ulubionych trójkątów
- M33 jak zwykle niezawodna w swym pięknie
- M31 z sąsiadkami
- M27 i M57 jedne ze skarbów wśród mgławic naszego nieba
- M2 i M15
- Plejady oraz Chichoty
- M42 z towarzyszkami
- kilka gromad otwartych oraz…

- NGC 7662 (Niebieska Kula Śnieżna, Błękitna Śnieżka, Blue Snowball Nebula, Snowball Nebula) z ładnym kolorkiem
- NGC 891 (Silver Sliver)ze wspaniałym pasmem pyłowym
- Parkę NGC 770 i NGC 772
- Urodziwą NGC 1514 (Crystal Ball Nebula)
- NGC 1084
- NGC 1035, NGC 1052, NGC 1042
- NGC 1535 (Cleopatra’s Eye, Celestial Jellyfish, Ghost of Neptune Nebula), która faktycznie trochę przypomina ducha Neptuna
- NGC 7635 (Mgławica Bańka, Mgławica Bąbel, Bubble Nebula), ale tylko najjaśniejszą intensywną cześć jako podłużne, lekko zakrzywione rozmycie
- IC 5146 (Mgławica Kokon, Cocoon Nebula) będącą dla mnie słabszą i mniejszą wersją Californii
- NGC 1788 (Cosmic Bat, Foxface Nebula) przepięknego kosmicznego nietoperza, który dla mnie był najbardziej urzekającym obiektem tego wieczoru i King of the Night. Dwie gwiazdy skąpane w mgławicowej mgle delikatnie rozpościerającej się ku sąsiednim gwiazdom sprawiały wrażenie świecących oczu, a mgławica budowała się na boki niczym rozpostarte skrzydła
- NGC 7331 wraz z chyba majaczącymi sąsiadkami NGC 7337, NGC 7340, NGC 7335, NGC 7336. Nie założę się czy były faktycznie widoczne, ale już je widywałem w 10-tce w dużo lepszych warunkach więc może zmysły płatają mi figle
- NGC 7479
- NGC 7814 (Little Sombrero Galaxy), której brakowało warunkó1) i lustra żeby dobrze podziwiać jej zbliżone piękno do Sombrero Galaxy
- NGC 1023 w pobliżu, której próbowałem dojrzeć NGC 1023A i 1023B, ale jakoś mi nie szło. Być może 1023A trochę majaczyła zlewając się i zniekształcając NGC 1023, ale nie będę się zakładał 
- NGC 1333 (Embryo Nebula, Phantom Tiara) przypominająca trochę rozmytą kometę
NGC 650/651 (M76, Mgławica Małe Hantle, Little Dumbbell Nebula, mgławica Korek, mgławica Motyl, mgławica Sztanga) które naprawdę były godnym następcą swojej słynnej starszej siostry, a zwłaszcza w Pentaxie XW 7mm wyglądały niemal identycznie

… i to by było na tyle. Reasumując ładna noc i wiele urodziwych obiektów. Do zobaczenia i czystego nieba!

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości