Nocne łowy z córką czyli obserwacje z nocy 25/26.05.2019 na Smerekowie Wielkim.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Nocne łowy z córką czyli obserwacje z nocy 25/26.05.2019 na Smerekowie Wielkim.

Post autor: Setaarius » 26 maja 2019, 11:20

Tym razem na obserwacje zabrałem sobie na towarzysza córkę. Spodziewałem się ogromu marudzenia, a tymczasem zaskoczyła mnie dość pozytywnie i dzielnie zniosła całe obserwacje :D. Przybyliśmy na miejsce około 23-ciej. Niebo było bezchmurne i takie pozostało przez prawie całe 2,5h obserwacji. Czasem przemykały tylko małe chmurki nad samym horyzontem. Prognozy z KIM ponownie się sprawdziły. Seeing tej nocy nie był najlepszy, ale w momentach, gdy się stabilizowało wrażenia nieba w Smerekowie jak zwykle nie zawodziły. Po rozstawieniu mojego nowego nabytku SW150/750 na AZ4 od razu rozpoczęliśmy obserwacje. Teleskop nie był jeszcze wychłodzony co było widać, gdy wraz z upływającym czasem oraz poprawiającym się seeingiem obrazy zyskiwały na jakości. W związku z tym, że córka nie miała jeszcze okazji porządnie poobserwować skarbów kosmosu to zaczęliśmy od odwiedzenia Wielkiej Niedźwiedzicy. Na początek zawędrowaliśmy w kierunku M51 i jej towarzyszce NGC 5195. Chociaż nie spodziewałem się wiele jednak ku mojemu zaskoczeniu, bez wychłodzenia teleskopu i we wciąż dość słabym seeingu można było zaobserwować zarys spirali oraz pięknie błyszczące jądra galaktyk niczym latarnie we mgle, które rozświetlają pozostałe struktury. Kolejne kroki skierowaliśmy w kierunku pięknej pary M81 i M82. Widok również nie rozczarował. M81 świeciła jasno z wyraźnym rozróżnieniem w intensywności blasku im dalej od galaktycznego centrum, a jądro błyszczało na tle całego obiektu. Cygaro nie zawiodło jak zwykle. Ewidentnie widzieliśmy nieregularność struktury i miałem wrażenie, iż dostrzegam również przerwę przez centrum. Nie będę oceniał, czy tak było czy to sugestia wspierana pamięciom po obserwacjach większymi teleskopami jednak mimo wszystko 15 cm tuba potrafi pozytywnie zaskoczyć. Młoda również była pod wrażeniem obydwóch obiektów i ich wyraźnej jasności. Wyprawa po kosmicznych przestrzeniach trwała dalej, a my udaliśmy się do Kasjopei, żeby sprawdzić czy aby na pewno E.T. ze swoimi sztyletami, które dzierży w rękach wciąż znajduje się na miejscu :lol: . Z dużą ulgą stwierdziłem, że nie zniknął, a córka była szczerze uradowana i ubawiona jego widokiem. Pamiętam jak pierwszy raz oglądałem ten asteryzm i ile radości mi sprawił wtedy. Wracałem do niego tamtej pamiętnej nocy wiele razy i za każdym razem wywoływał u mnie szczery uśmiech. Tym razem również nie zawiódł i cieszył nasze oczy swą wyjątkową sylwetką, świecącymi oczkami, wielkimi stopami i sztyletami w rękach :lol: W międzyczasie zauważyłem, że Łabędź wzbił się trochę wyżej i tam też kontynuowaliśmy naszą wyprawę. Na początek zawitaliśmy w kierunku pięknych kolorów Albireo, z których pomarańczowa gwiazdka przypadła młodej szczególnie do gustu, a potem skierowaliśmy swe kroki, w kierunku Veila. Był dość nisko i w lekkiej łunie jednak po założeniu filtra UB Miotła Wiedźmy prezentowała się naprawdę dobrze chociaż daleko jej było do struktur widocznych w 14 calach. Szczególne wrażenie jednak zrobiła jaśniejsza wschodnia część. W Panopticu 24mm przecinała cały okular niczym sierp Księżyca, a jej jasność nie pozostawiała wątpliwości z czym mamy do czynienia. Wspaniała i majestatyczna, pięknie prezentowała się pomimo tylko 6 calowego lustra i braku filtra OIII, który jest dedykowany do Veila. Wtedy dostrzegłem majestatycznie wiszącego Herkulesa i podróż została skierowana w M13. Zwiększeni powiększenia do x107 w Pentaxie sprawiło ogrom wrażeń, a duża część gromady została rozbita na poszczególne gwiazdki pozostawiając w naszych umysłach niezatarte wspomnienia. Podróż przez nieboskłon trwała w najlepsze, a my udaliśmy się do gwiazdozbioru Lwa, gdzie triplet przyniósł do nas kolejną porcję wrażeń nad pięknem kosmosu. Chociaż nie dostrzegłem nic po za mgiełkami i delikatnie majaczącymi centrami galaktyk z delikatnym rozróżnieniem jasności poszczególnych obszarów to mimo wszystko 3 galaktyki w jednym okularze to jest to. Ale, ale…przecież nad drzewami wstał już Jowisz zatem szybkie przeniesienie teleskopu i kolejno w wyciągu lądowały Panoptic 24mm, Nagler 13mm, Nagler 9mm i na końcu Pentax XW 7mm dający powiększenie x107. Obraz nie zawiódł, był stabilny i wspaniale pokazywał pasy atmosfery i ich nieregularność oraz tranzytującą WCP. Zbliżała się 1.30 i wkrótce miał wstać Księżyc więc postanowiliśmy zakończyć obserwacje. Największą tragedią tej nocy było to, że nie zobaczyliśmy lecących Starlinków…why!!!
Polowaliśmy po północy pomiędzy 00.10, a 00.30 czyżby przemknęły, gdzieś za górami? No nie ważne...po za tym obserwacje bardzo udane, a młoda do dziś dnia wspomina wizytę u E.T. :D

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Nocne łowy z córką czyli obserwacje z nocy 25/26.05.2019 na Smerekowie Wielkim.

Post autor: Mateusz F » 26 maja 2019, 15:20

Dzieki za relacje. Dobrze ze skorzystaliscie i wytestowałeś sprzęt.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Nocne łowy z córką czyli obserwacje z nocy 25/26.05.2019 na Smerekowie Wielkim.

Post autor: Setaarius » 26 maja 2019, 15:22

Pierwsze światło złapał. Jesienią liczę na lepsze łowy i ciemniejsze niebo.

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Nocne łowy z córką czyli obserwacje z nocy 25/26.05.2019 na Smerekowie Wielkim.

Post autor: Mateusz F » 26 maja 2019, 18:02

150 tka to bardzo dobra apertura, już potrafi dać satysfakcjonujące obserwacje a jeszcze jest do zabrania "na raz" z montażem i klamotami.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości